Coasta de Fildeş s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni, după ce a învins deţinătoarea trofeului, la loviturile de departajare

Reprezentativa Coastei de Fildeş s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni, după ce a învins-o pe Senegal, deţinătoarea trofeului, luni seară, scor 5-4, la loviturile de departajare.

La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor, scorul a fost egal, 1-1.

Pentru senegalezi, a deschis scorul Diallo (4), iar pentru ivorieni a punctat Kessie (86).

Coasta de Fildeş va disputa al 15-lea sfert de finală din Cupa Africii pe Naţiuni, în 25 de participări, fiind câştigătoare în 1992 şi în 2015.

Burkina Faso sau Mali va fi adversara Coastei de Fildeş din sferturile de finală.

Afla mai multe despre: senegalcoasta de fildes