”Cocoşul galic” a zdrobit ”Portocala mecanică”! Rezultatele serii din preliminariile EURO 2024

Vineri, 24 martie, au avut loc o nouă serie de meciuri interesante din preliminariile Campionatului European din 2024, ce se va desfăşura în Germania.

Opt meciuri din calificările pentru EURO 2024, prima etapă, au fost programate vineri, 24 martie. Capul de afiş a fost confruntarea dintre Franţa şi Olanda (Ţările de Jos).

Cu banderola pe mână, Mbappe a condus ”Cocoşul Galic” spre victorie

Chiar dacă a părut derby-ul serii şi ar fi trebuit să asigure un echilibru, meciul dintre Franţa şi Olanda (Ţările de Jos) a fost tranşat din primele 21 de minute.

La primul meci după ce a fost votat căpitanul echipei, Kylian Mbappe a făcut spectacol: a pasat decisiv la primul gol, marcat de Griezmann, apoi a a marcat pentru scorul de 3-0, în minutul 21, şi 4-0, în minutul 88.

Tot vineri, Cehia a învins, surprinzător, acasă, scor 3-1, naţionala Poloniei, din care n-au lipsit Szczesny, Zielinski, Bernarek sau Lewandowski.

De asemenea, Suedia nu a avut nicio şansă, acasă, împotriva Belgiei, chiar pe teren propriu, scor 0-2.

Grupa B

• Franţa - Olanda 4-0 (Griezmann 2, Upamecano 8, Mbappe 21, 88)
  • Gibraltar - Grecia 0-3 (Masouras 11, Siopis 45, Bakasetas 58)

Grupa E

• Cehia - Polonia 3-1 (Krejci 1, Cvancara 3, Kuchta 64/Szymanski 87)
  • Moldova - Insulele Feroe 1-1 (Nicolaescu 87 pen./Mikkelsen 27)

Grupa F

• Austria - Azerbaijan 4-1 (Sabitzer 28, 50, Gregoritsch 29, Baumgartner 69/ Mahmudov 64)
  • Suedia - Belgia 0-3 (Lukaku 35, 49, 83)