Concluziile lui Lincar după ce a ţinut-o în şah pe FCSB, cu U Cluj: "Îmi place fotbalul curajos. Îmi felicit jucătorii"

U Cluj

Erik Lincar, antrenorul lui U Cluj, a reacţionat la finalul meciului FCSB - U Cluj 1-1, pe Arena Naţională. Nou promovată, U Cluj a reuşit să scoată un punct împotriva "roş-albaştrilor, iar Lincar a rostit doar cuvinte de laudă pentru elevii săi.

U Cluj a remizat, scor 1-1 pe Arena Naţională, contra FCSB în prima etapă a Superligii. Clujenii au reuşit un joc bun, iar Eric Linkar a întărit această idee la flash-interviul de după partidă. Tehnicianul a vorbit şi despre greşeala lui Andrei Gorcea, care a provocat un penalty.

La finalul egalului din FCSB - U Cluj (1-1), Erik Lincar a oferit reacţia la cald după meci şi şi-a lăudat elevii pentru prestaţia avută. L-a "graţiat" pe Andrei Gorcea, care a provocat penalty-ul din care FCSB a scos un punct, pe Arena Naţională.

"În general, îmi place fotbalul curajos. Am avut şi experienţa dublei cu Dinamo, am folosit nouă jucători din acel meci. Ne-am descurcat destul de bine. Îmi pare rău că n-am putut marca mai multe goluri. Îmi pare rău de greşeala de la penalty, dar asta e. E tânăr, învaţă. E jumătate de punct. Ne aşteaptă un joc complicat cu Craiova. Pentru mine e important să am un reper. Trebuie să luptăm în continuare şi să câştigăm cât mai multe puncte.

Nu vreau să intru în detalii. Cred că astăzi a fost în avantajul nostru şi lipsa lui Radunovic. Am încercat să profităm, îmi felicit jucătorii pentru efort. Am spus că va trebui să alergăm foarte mult. Şi cred că şi de aia am şi reuşit acest rezultat.

E foarte greu, nu mă aşteptam să ai aşa emoţii. Sunt moment când ai vrea să fii avantajat de VAR. Ajută acest lucru, doar că noi pe bancă trăim cu mari emoţii aceste momente. E un lucru benefic.

Cu siguranţă schimbări, am adus jucători de valoare. Mă aştept ca şi jucătorii să înţeleagă cu exactitate ce îmi doressc de la ei. Astăzi am preferat să merg pe omogenintate"
, a spus Erik Lincar, la Orange Sport.

FCSB - U Cluj 1-1, în Superligă

FCSB a început cu stângul noul campionat după ce a terminat la egalitate duminică seara, scor 1-1 (0-1), cu echipa Universitatea Cluj, pe Arena Naţiională, într-un meci contând pentru etapa 1 din Superligă.

La Bucureşti, prima repriză a meciului dintre FCSB şi Universitatea Cluj a avut două goluri anulate, câte unul de fiecare parte (Florin Tănase – FCSB, min 34, anulat pentru ofsaid, respectiv Tescan – Universitatea Cluj, min 24, anulat cu VAR pentru henţ).

Adrian Bălan a deschis scorul pentru clujeni în al patrulea minute de prelungiri al reprizei întâi.

În minutul 53 Gorcea l-a faultat în careu pe Florin Tănase, arbitrul Marian Barbu a acorday penalti pe care l-a transformat acelaşi Florin Tănase.

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Dawa, Haruţ, S. Şerban (Ov. Popescu 46’) - Olaru, Edjouma (Şut 46’), Fl. Tănase – Cordea (Oaidă 46’), Fl. Coman (I. Stoica 64’), Oct. Popescu (Mamut 78’). Antrenor: Anton Petrea

U Cluj: A. Gorcea - R. Romeo, Fl. Ilie, D. Ispas, P. Pîrvulescu – Remacle (Bic 81’), R. Pires, I. Filip (Piţian 90’) – Tescan (Ely Fernandes 44’), Ad. Bălan (Hlistei 90’), Chipciu. Antrenor: Erik Lincar

Cartonaşe galbene: S. Şerban 4, V. Creţu 44, Oiadă 72 / Romario Pires 32, D. Ispas 63, Gorcea 86, Hlistei 90+5

Arbitri: Marian Barbu – Mircea Orbuleţ, Vladimir Urzică – Lucian Rusandu

Arbitri VAR: Antonie Andrei – Marius Badea

Observator: Adrian Comănescu

Afla mai multe despre: erik lincarconcluziiu clujfcsbreactie