Conference League | Adana - CFR Cluj 2-1. Eliminare dramatică pentru formaţia din Gruia. Turcii au marcat în minutul 90+2

CFR Cluj

CFR Cluj a fost învinsă de Adana Demirspor, scor 1-2, joi seară, în Turcia, şi a fost eliminată din Conference League.

Golul victoriei formaţiei turce a fost reuşit de atacantul Cherif Ndiaye, în minutul 90+2, după o deviere neinsiprată a lui Vasile Mogoş, exact pe traiectoria sa.

Adana Demirspor - CFR Cluj 2-1 (Akintola 44, Ndiaye 90+3/ Mogoş 68 - pen)

Min. 90+3: GOOOLLL Adana! Ndiaye înscrie simplu, după o deviere norocoasă pentru el!

Min. 90+1: Ocazie mare, CFR! Muhar prinde un şut de la 20 de metri, iar Karacic respinge greu!

Min. 79: Şansă bună pentru Adana! Sari execută o lovitură liberă de la 20-25 de metri, dar mingea trece puţin peste poarta lui Sava.

Min. 68: GOOOLLL CFR Cluj! Vasile Mogoş transformă lovitura de la 11 metri.

Min. 63: Penalty pentru CFR Cluj! Gravillon face un fault în postură de ultim apărător, în careu, şi este eliminat.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45+2: Final de primă repriză!

Min. 44: GOOOLLL Adana! Akintola atacă un balon la colţul scurt, după un corner, loveşte bine cu capul şi-l învinge pe Sava.

Min. 29: Ocazie, CFR! Bîrligea intră în unghi şi trage tare, dar mingea se opreşte în plasa laterală.

Min. 17: Bară, CFR Cluj! Bîrligea trimite mingea cu capul spre poarta adversă, dar balonul loveşte bara!

Min. 12:  Ocazie, Adana! Şutul lui Sari trece foarte aproape de poarta lui Sava.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start:

• Adana Demirspor: 18. Karacic - 22. Svensson, 5. Gravillon, 4. Guler, 77. Rodrigues - 8. Akbaba, 90. Stambouli - 11. Akintola, 10. Belhanda, 7. Sari - 99. Ndiaye.
  • Rezerve: 25. Ozbir - 6. Aydogan, 21. Burak, 2. Cokcalis, 3. Dursun, 32. Erdogan, 23. Gulbrandsen, 15. Manez, 30. Nani, 26. Tokoz.
  • Antrenor: Patrick Kluivert.

• CFR Cluj: 90. Sava - 19. Mogoş, 44. Kresic, 73. Muhar, 6. Ajeti, 45. Camora - 7. Krasniqi, 29. Avounou, 40. Cvek - 15. Yeboah, 30. Birligea.
  • Rezerve: 34. Bălgrădean, 89. Hindrich - 9. Betancor, 10. Deac, 82. Fica, 9. Filip, 22. Konoplyanka, 4. Manea, 3. Morgan, 17. Otele, 77. Tactsidis, 25. Ţîru.
  • Antrenor: Andrea Mandorlini.

În prima lor întâlnire directă, CFR Cluj şi Adana Demirspor au remizat, scor 1-1, în manşa tur a duelului din faza a doua a preliminariilor Conference League. Ardelenii au deschis rapid scorul, încă din minutul 6, prin Jefte Betancor, însă, în cele din urmă, au cedat în finalul partidei. După o dominare serioasă, turcii au egalat prin Stambouli, în minutul 77.

CFR Cluj vine după primul pas greşit făcut în noul sezon al Superligii. Înaintea meciului din weekend, împotriva Universităţii Craiova, echipa lui Mandorlini bifase două victorii în primele două etape, cu Poli Iaşi şi cu UTA. La doar trei zile de la meciul tur cu Adana Demirspor, CFR Cluj a primit vizita oltenilor, în etapa a treia din Superligă. La fel ca şi-n duelul cu turcii, ardelenii au scos doar o remiză, scor 1-1, pe propriul teren în faţa Universităţii Craiova.

De partea cealaltă, Adana Demirspor bifează abia al doilea meci oficial al sezonului, primul fiind chiar turul din Gruia. Campionatul din Turcia încă n-a început, însă, în ciuda lipsei partidelor oficiale, Adana este mare favorită la calificarea în turul al treilea preliminar, unde câştigătoarea acestei duble manşe va da peste învingătoarea dintre Osijek şi Zalaegerszeg.

Afla mai multe despre: adana - cfr clujlive textlive videoorange sport