Constantin Budescu, revoltat după ce reporterul l-a lămurit: "O prostie! Noi suntem obişnuiţi să facem prostii de astea"

Echipa bucureşteană FCSB a învins joi, pe teren propriu, fomaţia Petrolul Ploieşti, scor 4-1, în ultimul meci al etapei a 28-a din Superligă.

A fost un start lansat pe Arena Naţională, cu două goluri marcate în primele zece minute. Mai întâi a deschis scorul Şut, în minutul 5, însă oaspeţii au egalat în minutul 9, când a înscris Mathaus.

Din acel moment FCSB a trecut la conducerea meciului şi în minutul 27 arbitrul Ionuţ Coza a dictat penalty la faultul în careu al lui Borţa asupra lui Olaru. A transformat Compagno pentru 2-1.

Atacantul italian de la FCSB a făcut dubla în minutul 57, punând pe tabelă scorul de 3-1, iar ultimul gol al întâlnirii a fost opera lui Edjouma, care a înscris din foarfecă în minutul 87.

Constantin Budescu regretă faptul că nu s-a putut întâlni după meci cu Mihai Pintilii, antrenorul echipei FCSB, din cauza faptului că este suspendat.

”Am început bine, am avut câteva situaţii, după am primit un gol prostesc cum ne-am obişnuit de altfel, am reuşit să egalăm dar din nou, ei au înscris din penalty şi după am tot încercat să alergăm după egalare.

Îmi pare rău că n-am putut să mă văd cu Pinti, am înţeles că e suspendat, nu înţeleg de ce. A jucat, a luat roşu ceva? Nu ştiu.

(n.r. a primit pentru că a luat indicaţii) O prostie, mai mare decât orice altceva, noi suntem obişnuiţi să facem tot felul de prostii din ăstea. Ce să înveţi dacă ştii fotbal? Pinti a jucat fotbal peste tot şi a jucat şi la naţională atâtea meciuri şi ştie fotbal, la ce să se pregătească. Trebuie să ştii ce să antrenezi şi nu ce trebuie să înveţi.

Dacă cei de la FCSB îl accepta aşa şi sunt multumiţi de ceea ce face, care e problema altora că n-are licenţă, nu înţeleg! Nu îl angajează cei de acolo (n.r. de la Federaţie), cei de aici îl angajează”, s-a revoltat Constantin Budescu.

În clasament, FCSB a revenit pe locul al treilea, cu 54 de puncte.

Echipele care au evoluat:

• FCSB: Târnovanu - Sorescu, Tamm, Dawa, Radunovic - Olaru, Şut (I. Cristea 90), Octavian Popescu (Omrani 76) – Cordea (Miculescu 58), Compagno (Ovidiu Popescu 76), Fl. Coman (Edjouma 58). ANTRENOR: Leonard Strizu
  • PETROLUL: Vâlceanu - Papp, Meijers, Mathaus - Borţa (Doua 62), Purtic (Seto 62), Jair (Dumitriu 73), Budescu (M. Bratu 52), Ţicu – Irobiso (Tucaliuc 83), Grozav. ANTRENOR: Florin Pîrvu

Afla mai multe despre: constantin budescumihai pintilii