Continuă curăţenia la Farul Constanţa. Gică Hagi a mai dat afară un jucătorgalerie foto

Farul Constanţa nu traversează o formă sportivă prea bună, iar Gică Hagi (58 de ani) a decis să ia măsuri drastice.

Marţi, Farul Constanţa a anunţat o nouă disponibilizare: canadianul Zorhan Bassong.

Farul Constanţa şi fundaşul canadian Zorhan Bassong au decis, de comun acord, întreruperea pe cale amiabilă a relaţiilor contractuale”, a anunţat clubul de la malul mării.

Farul l-a dat afară pe Bassong

Zorhan Bassong sosise la Farul chiar în această vară, liber de contract, după ce se despărţise de FC Argeş.

Nu a rezistat decât două luni pe litoral, iar acum se află în căutarea unui nou angajament.

Doar două partide a bifat Bassong pentru Farul, în care nu l-a convins pe Gică Hagi că-şi merită locul în echipă: 70 de minute în victoria cu Hermannstadt, scor 1-0, şi 45 de minute în victoria cu FC Voluntari, scor 4-1.

După ce a stat pe bancă la meciul cu Poli iaşi, din etapa a 3-a, pe 30 iulie, Zorhan Bassong nu a mai făcut parte din lotul Farului.

• 250.000 de euro este cota de piaţă a lui Zorhan Bassong, conform transfermarkt.de.

În cariera sa, Zorhan Bassong a mai evoluat pentru formaţiile Cercle Brugge, Lille B, CF Montreal şi FC Argeş, până să ajungă la Farul.

Farul, foarte activă pe piaţa transferurilor în această vară

Zorhan Bassong este al patrulea fotbalist pe care Gică Hagi îl cedează în ultimele zile, după Nicolae Carnat - cedat gratis la FC Voluntari, Kevin Doukoure - ajung la U Cluj, Fabio Vianna - la ETO Gyor şi Mateus Criciuma - AE Kifisias.

• Lor li se adaugă Gabriel Buta - cedat sub formă de împrumut la FCU Craiova 1948, imediat dupăă meciul direct dintre cele două formaţii.

Afla mai multe despre: bassongarges