Fernando Muslera a fost scos de pe teren la pauză de selecţionerul Uruguayului, Marcelo Bielsa, în urma unei prestaţii dezastruoase, în meciul pierdut cu 1-0 în faţa Spaniei, rezultat care a pus capăt unui parcurs modest al sud-americanilor la Cupa Mondială.
Portarul celor de la Estudiantes a avut un turneu de coşmar, iar gafa sa la şutul lui Alex Baena a dus la deschiderea scorului în favoarea Spaniei.
Această nouă eroare a lui Muslera a intrat în istorie dintr-un motiv nedorit. A devenit primul portar, de la începerea statisticilor în 1966, care a comis trei greşeli decisive ce au dus direct la goluri într-o singură ediţie de Campionat Mondial.
Bielsa a explicat, după înfrângerea dureroasă, că nu el a decis schimbarea lui Muslera la pauză, deşi Sergio Rochet i-a luat locul între buturi. Tehnicianul argentinian a precizat că decizia i-a aparţinut portarului, care a cerut să fie înlocuit.
- Aplicaţia Orange Sport este gratuită şi poate fi descărcată din Google Play şi App Store.
Muslera revenise la naţională după ce îşi anunţase retragerea, în 2024
"Înlocuirea lui Muslera nu a fost decizia mea, ci a lui Fernando. Nu am putut să-i împing pe jucători de la spate. Nu las nimic ţării. Prin înlocuirea lui Valverde am vrut ceva mai multă prezenţă pe plan ofensiv.
- Vrei să vezi cele mai tari competiții sportive, oriunde ai fi? Ia-ți oferta Orange Love pentru fibră și TV.
Din postura mea de responsabil pentru acest parcurs la Cupa Mondială, nimeni nu e dispus să asculte vreo explicaţie, aşa e şi normal.", a declarat Marcelo Bielsa, după meci.
Afla mai multe despre: cupa mondiala, marcelo bielsa, fernando muslera







