Cosmin Petrescu are doar cuvinte de laudă pentru adversari: ”Dinamo rămâne Dinamo!” + Ce spune despre situaţia Ripensiei în Liga 2

Cupa României

Dinamo a învins-o pe Ripensia Timişoara, scor 1-0, în „16-imile” de finală ale Cupei României.

Antrenorul echipei Ripensiei, Cosmin Petrescu, a vorbit despre partida pierdută împotriva lui Dinamo.

”Sunt probleme admnistrative la Dinamo, dar din punct de vedere fotbalistic au jucători foarte buni, cu jocuri în naţională, fotbalişti careu au fost Olimpiadă. Îi felicit pentru victoria de azi, cum îmi felicit jucătorii că s-au dăruit şi au încercat. Am crezut în şansa noastră, nu am reuşit. Am simţit că se poate mai mult, mai ales în a doua repriză, dar nimic. În a doua repriză am fost mai buni noi. Avem nevoie de infrastructură la Timişoara. Cred că ar trebui să se lasă orgoliile deoparte. Dar cred că un oraş ca Timişoara merită un stadion. Am spus-o şi cu alte ocazii că  am avut parte doar de meciuri tari în ultima perioadă. Le-am spus jucătorilor meu că ar trebui să să simtă ca în Liga I la câte meciuri tari au jucat ăn ultima perioadă. Cu astfel de meciuri trebuie să ne dezvboltăm. Dinamo rămâne Dinamo. Eu consider că a fost o experienţă reuşită aceasta Cupa României. Îi dorez mult succes lui Colceag, fostul meu coleg, că are o misiune dificilă acolo la Dinamo!”, a declarat Cosmin Petrescu, antrenorul Ripensiei.

FC Argeş, Hermannstadt, Chindia, Dunărea Călăraşi, Poli Timişoara, Buzău, Gaz Metan, Sepsi, FCSB, FC Voluntari, FCU Craiova, Minaur Baia Mare, Filiaşi, Rapid şi Dinamo sunt echipele care şi-au asigurat calificarea în „optimile” Cupei până acum.

Cosmin Matei a fost inert pe gazon câteva secunde la meciul din Cupă: ”M-a lovit în spate, nu am putut să respir!”

Afla mai multe despre: cupa romanieicosmin petrescudinamo