Cristiano Bergodi îndeamnă la calm după Rapid - Petrolul 0-2: „Sunt un om echilibrat, nu simt presiunea! Am făcut două cadouri inexplicabile”

Rapid

Rapid a fost învinsă de Petrolul, scor 0-2, în etapa 5 a Superligii.

La finalul meciului, Cristiano Bergodi a tras concluziile unui nou meci dezamăgitor făcut de echipa sa.

„Băieţii au făcut un meci slab, am făcut din nou două cadouri, este inexplicabil ceea ce se întâmplă. Presiunea ne-a apăsat. Prima repriză am împins bine jocul, am ajuns în careu, dar am greşit ultima pasă. Din păcate presiunea asta este grea pentru unii jucători. Nu am avut mintea limpede, am fost bulversaţi, am rămas surprins, credeam că vom face un meci bun.

Am făcut prea puţin, trebuie reglate multe lucruri, avem nevoie de moral. Sunt probleme în acest moment, ştiu că Rapidul e o echipă de tradiţie în România. Când nu sunt rezultate, e normal să simţi presiunea, dar eu sunt un om echilibrat. Nu mi-e teamă, nu simt presiunea. Principalii actori sunt jucătorii, pe ei i-am văzut distruşi din punct de vedere moral. E important să ne revenim”, a declarat Cristiano Bergodi la finalul meciului.

De cascadorii râsului! Borja Valle a marcat un autogol incredibil în Rapid - Petrolul

Borja Valle, transferat de Rapid în această vară, a înscris un autogol de cascadorii râsului în derby-ul cu Petrolul

Petrolul s-a impus, scor 2-0, în „Primvs Derby”, dar niciunul din jucătorii prahovenilor nu a înscris! Cele două goluri au fost marcate în proprie poartă de giuleşteni. După ghinionul avut de Oaidă în minutul 63, care a fost lovit de minge, a urmat un moment care a stârnit râsul.

În minutul 90+6, Borja Valle nu l-a văzut ieşit din poartă pe Horaţiu Moldovan, iar pasa sa către goalkeeper-ul giuleştean a fost mult prea puternică. Ca urmare, portarul naţionalei nu a mai putut face nimic, iar tabela s-a modificat, după un autogol de cascadorii râsului.

În urma acestui rezultat, Rapid rămâne în subsolul clasamentului, cu un start de sezon realmente dezamăgitor. După 5 meciuri jucate, giuleştenii ocupă doar locul 11, cu 5 puncte. Petrolul este pe 5, cu 8 puncte.

Afla mai multe despre: rapidpetrolulsuperliga