Cristiano Ronaldo şi Robert Lewandowski au obţinut calificarea la Campionatul Mondial din Qatar! Portughezul va bifa turneul final cu numărul 5

Cupa Mondială

Reprezentativele Portugaliei şi Poloniei au obţinut calificarea la Cupa Mondială din Qatar, după meciurile jucate, marţi, în finalele play-off-ului preliminariilor europene.

Pe traseul C, Portugalia a învins, acasă, cu 2-0, Macedonia de Nord, prin reuşitele lui Bruno Fernandes din minutele 32 şi 65. Cristiano Ronaldo a oferit pasa decisivă la primul gol. Pentru starul lui Manchester United, acesta va fi Campionatul Mondial cu numărul 5 la care participă.

Pe traseul B, Polonia a întrecut, tot pe teren propriu şi tot cu 2-0, echipa Suediei. Au marcat Lewandowski '49 (p) şi Zielinski '43.

Ultima echipă europeană calificată la turneul final va fi cunoscută la vară. FIFA a amânat pentru luna iunie meciul Scoţia - Ucraina de pe traseul A al play-off-ului pentru Cupa Mondială din Qatar. Învingătoarea acestui joc va întâlni, tot în iunie, Ţara Galilor, în finala care va stabili una dintre echipele calificate la turneul final.

Afla mai multe despre: portugalia-polonia-campionatul mondial