CSM Bucureşti a remizat in extremis cu Brest, în Liga Campionilor. Cristina Neagu le-a adus un punct ”tigroaicelor” la ultima fază

Handbal

CSM Bucureşti şi Brest Bretagne au remizat, scor 30-30, în etapa a XIII-a din Grupa A, a Ligii Campionilor

Principalele marcatoare pentru CSM au fost Neagu 9 goluri, Dembele 5, iar de la Brest s-a remarcat Jaukovic 8 reuşite.

Cristina Neagu a marcat golul egalării în ultima secundă a partidei, după ce, cu un minut în urmă, ratase un şapte metri.

În urma rezultatului, CSM Bucureşti are 22 puncte, cu un bilanţ de 10 victorii, două remize şi o înfrângere, fiind calificată în sferturi încă din etapa trecută. Pe locul 2 se află Vipers (21), urmată de Odense (16).

În etapa a XIII-a s-au mai jucat partidele dintre Vipers - Krim Ljubljana 36-31, FTC Budapesta - SG BBM Bietigheim 28-23 şi DHK Banik Most - Odense 19-37.

În ultimul meci din grupa A, CSM Bucureşti va juca în deplasare, cu Krim Ljubljana (12 februarie).

În primele dispute ale grupei, CSM Bucureşti a obţinut rezultatele: 30-28 cu Krim Ljubljana, 33-26 cu Brest Bretagne Handball, 28-28 şi 27-25 cu SG BBM Bietigheim, 31-27şi 40-31 cu Odense Handold, 40-25 şi 35-26 cu DHK Banik Most, 29-35 şi 27-24 cu Vipers, 30-24 şi 33-29 cu FTC Budapesta.

Liderul CSM Bucureşti, Cristina Neagu, a început stagiunea în Liga Campionilor, de pe locul 3 al clasamentului golgeterilor all-time, cu 910 reuşite, după Anita Gorbicz (1016 goluri) şi Jovanka Radicevic (978). După 13 etape, Neagu a adunat 1.009 goluri marcate.

În grupa B din Liga Campionilor joacă şi campioana Rapid Bucureşti.

Primele două clasate se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca încrucişat în faza play-off, pentru alte 4 locuri disponibile.

Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.

Afla mai multe despre: csm bucureşti