"Da, bă, moşule, ai dreptate!". Fernando Santos l-a lăsat pe bancă pe Ronaldo şi a luat decizia corectă? "S-a prefăcut fericit că jucau ăia prea bine. Era mâhnit" | EXCLUSIV

Cupa Mondială

Cristiano Ronaldo (37 de ani) a fost rezervă în meciul Portugalia - Elveţia 6-1, victorie care a calificat naţionala lusitanilor în sferutile de finală ale Cupei Mondiale. În direct la Orange Sport, Bogdan Cosmescu a comentat situaţia şi decizia lui Fernando Santos, selecţionerul lusitanilor.

Naţionala Portugaliei s-a calificat en-fanfare în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, 6-1 cu Elveţia, fără aportul lui Cristiano Ronaldo. Elevii lui Fernando Santos au zburdat de pe teren fără CR7, iar Cosmescu a spus că s-a văzut că a fost deranjat şi că nu i-a convenit deloc situaţia în care a fost pus Ronaldo.

Fernando Santos l-a trimis în teren pe Cristiano Ronaldo abia în minutul 73, în victoria facilă obţinută cu Elveţia (6-1), care i-a adus calificarea în sferturile de finală. CR7 n-a fost deloc fericit şi "se prefăcea fericit" în timp ce colegii săi marcau pe bandă rulantă, crede Bogdan Cosmescu.

Comentatorul Orange Sport a spus că lui Ronaldo nu i-a convenit deloc decizia lui Fernando Santos şi i-a fost greu să accepte că trebuie să stea pe bancă.

"Îi era greu, se vedea, îi era greu să accepte. Se prefăcea fericit, la un moment se vedea, jucau ăia prea bine. Ronaldo face un singur lucru bun pentru naţionala Portugaliei, faptul că a acceptă situaţia asta fără să facă scandal!

După părerea mea, l-a aşteptat la cotitură. Nu-i convenea situaţia asta, e clar că n-a fost niciodată şeful vestiarului. Ronaldo a fost! Pepe a sprintat să-i pună banderola pe braţ, când a intrat. A dat dovadă de abiliate Fernando Santos. Toţi se simt obligaţi să-i paseze lui, el nu mai e atât de bun.

Nu cred că mai vorbeşte cu Santos. Era mâhnit, se vedea. Fotbalul se întârtea în jurul lui, e complicat să te abţii. Tu crezi Ronaldo a acceptat să fie rezervă? A zis 'Da, bă, moşule! Ai dreptate!'", a spus Bogdan Cosmescu, la Orange Sport.

Portugalia - Elveţia 6-1. Lusitanii s-au calificat în sferturile de finală la Cupa Mondială

Echipa naţională a Portugaliei a întrecut marţi seara, scor 6-1, reprezentativa Elveţiei, în ultimul meci din optimile Cupei Mondiale. Lusitanii s-au calificat în sferturile competiţiei, unde vor întâlni Marocul.

Portugalia nu a lăsat nici o clipă garda jos şi, chiar dacă nu a început cu starul Cristiano Ronaldo titular, a fost de neoprit. Lusitanii au condus cu 2-0 la pauza prin golurile marcate de Goncalo Ramos (min. 17) şi Pepe (min. 33), iar după pauză au mai marcat de patru ori. Goncalo Ramos a reuşit hat-trick-ul cu alte două goluri, în minutele 51 şi 67, Raphael Guerreiro a înscris în minutul 55, iar Rafael Leao a închis tabela în minutul 90+2. Golul elveţienilor a venit în minutul 58, marcat de Manuel Akanji.

PORTUGALIA: Diogo Costa - Dalot, Pepe, Ruben Dias. Guerreiro - Bernardo Silva (Ruben Neves 81), Carvalho, Otavio (Vitinha 74) - Bruno Fernandes, Goncalo Ramos (Horta 74), Joao Felix (Cristiano Ronaldo 74). SELECŢIONER: Fernando Santos

ELVEŢIA: Sommer - Fernandes, Akanji, Schar (Comert 46), R. Rodriguez – Freuler (Zakaria 54), Xhaka - Shaqiri, Sow (Seferovic 54), Vargas (Okafor 66) – Embolo (Jashari 89). SELECŢIONER: Murat Yakin

Cartonaşe galbene: Schar 43, Comert 59

Arbitri: César Arturo Ramos Palazuelos - Alberto Morín Méndez, Miguel Ángel Hernández Paredes (toţi din Mexic) - Istvan Kovacs (România).

Afla mai multe despre: cristiano ronaldofernando santosportugaliacupa mondiala