Dan Alexa, prima reacţie după remiza cu Poli Iaşi: ”Am suferit”

FC Botoșani

Echipa Poli Iaşi a încheiat la egalitate luni, pe teren propriu, scor 1-1, meciul disputat în compania formaţiei FC Botoşani, în etapa a noua din Superligă.

După o primă repriză fără gol, dar cu câteva faze de poartă, oaspeţii au deschis scorul în startul reprizei secunde, când Şeroni a primit de la Eduard Florescu şi l-a învins pe Silviu Lung jr. FC Botoşani a avut un gol anulat, la Pinson, în minutul 65, iar gazdele au profitat, egalând în minutul 69, prin Gheorghiţă. S-a încheiat la egalitate 1-1, Poli Iaşi ocupă locul 14, cu 7 puncte, iar FC Botoşani rămâne pe ultimul loc, cu 5 puncte.

”Aşa, în ansamblu, sunt mulţumit de evoluţia jucătorilor.

Jucători cu calitate, N'Goma e un jucător de calitate, la fel şi Ilicic. Au caracter şi asta e cel mai important pentru mine. În momentul ăsta e nevoie de jucători care să sufere pentru echipă. Am suferit pe final şi ne bucurăm de acest punct obţinut.

Toate meciurile sunt grele, trebuie să arătăm seriozitate şi să ne păstrăm atitudinea în următoarele meciuri”, a spus Dan Alexa la finalul partidei.

Echipele care au evoluat:

• POLI IAŞI: S. Lung - Martac, F. Ilie, Samayoa, R. Ispas (Stefanovic 88) – Alin Roman, M. Bordeianu (A. Ciobanu 46), Marchioni – A. Gheorghiţă (S. Buş 88), Vojtus (Harrison 46), R. Ion (Luis Phelipe 57). ANTRENOR: Leo Grozavu
  • FC BOTOŞANI: Ducan - Adams, Junior Pius, Şeroni, Ţigănaşu - G. David (Cărăuşu 31), V. Dican, Ed. Florescu, Pinson (Cioiu 68) - M. Ilicic (R. Benzar 68), Kablan Davy N'Goma (Zabou 87). ANTRENOR: Dan Alexa

Afla mai multe despre: dan alexapoli iaşifc botoşaniliga i