Dan Petrescu, extrem de supărat: "Nu trebuia să facă nicio schimbare. N-au adus nimic! Toţi sunt cu gândul la vacanţă"

CFR Cluj

Dan Petrescu (54 de ani) a fost foarte supărat la finalul meciului CFR Cluj - Hermannstadt 0-1. "Bursucul" şi-a certat fotbaliştii şi a spus că "ne-a dat Dumnezeu ce am meritat", acuzând jucătorii că nu s-au mai concentrat după victoria cu FCSB şi că le era gândul la vacanţă.

CFR Cluj a pierdut dramatic cu Hermannstadt, 0-1 în Gruia, după un gol încasat de la Florin Bejan după un corner în prelungirile partidei. Dan Petrescu, antrenorul din Gruia, a "tunat" la adresa jucătorilor şi a spus că fotbaliştii care au intrat de pe bancă nu au adus nimic în plus.

Înfrângerea cu Hermannstadt, 0-1 în Gruia, i-a stricat finalul de an lui Dan Petrescu. "Bursucul" şi-a certat jucătorii în direct la TV, la flash-interviu, şi a spus că "un an fantastic se încheie urât". Antrenorul a spus că jucătorii şi-au luat bilete de avion şi "sunt cu gândul la vacanţă" după victoria cu FCSB.

"La pauză le-am spus că la cum jucăm 0-0 e bun. Să nu facem greşeli. Am făcut şi eu greşeli, şi ei. Nu trebuia să fac nicio schimbare, n-au adus nimic schimbările. Un an fantastic se încheie urât, e clar că şi vacanţa va fi urâtă. O înfrângere care va rămâne mult timp acolo... Aş fi vrut să începem mâine antrenamentele, nu să mergem în vacanţă.

I-am certat, da. Kolinger n-avea voie să ia niciodată al doilea "galben". Sunt foarte supărat, am luat gol din fază fixă. Toţi sunt cu gândul la vacanţă, şi-au luat bilete de avion. După meciul cu FCSB nu s-au mai concentrat, ne-a dat Dumnezeu ce am meritat, până la urmă.

Ei n-au avut nicio ocazie, Măldărăşanu e antrenor bun", a spus Dan Petrescu, la Orange Sport, după CFR Cluj - Hermannstadt 0-1.

CFR Cluj - Hermannstadt 0-1, în Superligă

FC Hermannstadt a produs o surpriză învingând, marţi, în deplasare, scor 1-0, echipa campioană, CFR Cluj, în ultimul meci al anului în Superligă.

Echipa CFR Cluj a cedat surprinzător în faţa sibienilor de la FC Hermannstadt, având o singură ocazie mare de gol, în minutul 31, la şutul trimis de Biriligea peste poartă. Oaspeţii au înscris în ultimul minut al meciului prin Bejan, la singurul şut pe poartă trimis de sibieni.

CFR CLUJ: Scuffet – Manea (Braun 88), Kolinger, Yuri, Camora – Deac (Yeboah 81), Boateng, Cvek (Mistrati 88), Bîrligea - Malele, Janga (Roger 46). ANTRENOR: Dan Petrescu

HERMANNSTADT: Letica - Butean, Bejan, Antoche, Opruţ - Biceanu (Răuţă 78), Mino, Oroian (D. Iancu 59) – Medina (I. Petrescu 59), Paraschiv, Balaure (Babic 83). ANTRENOR: Marius Măldăraşanu

Cartonaşe galbene: Kolinger 43, Camora 90+3 / Letica 79

Cartonaş roşu: Kolinger (CFR Cluj) 90+5

Arbitri: Andrei Chivulete - Sebastian Gheorghe, Marius Badea – Andrei Antonie

Arbitri VAR: George Vidican - Stelian Slabu

Observator: Iosif Olah

În clasament Farul conduce cu 45 de puncte, urmată de CFR Cluj (44), FCSB (38), Rapid (38), CS Universitatea Craiova (38), FC Hermannstadt (33), Sepsi (32), Petrolul (30), FC Voluntari (26), FCU Craiova 1948 (23), FC Argeş (23), Chindia (21), FC Botoşani (21), Universitatea Cluj (19), UTA Arad (19) şi CS Mioveni (9).

Afla mai multe despre: dan petrescucfr clujreactiejucatorisuperliga