Dan Petrescu îşi face praf rezervele după remiza din Bănie: ”Foarte slab, nu poţi să intri aşa! O să am o discuţie serioasă”

CFR Cluj

Echipa Universitatea Craiova a încheiat la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1, meciul cu formaţia CFR Cluj, contând pentru etapa a doua din play-off-ul Superligii.

Clujenii au deschis scorul la Craiova, prin Cvek, în minutul 69, care a înscris cu o lovitură de cap la centrarea lui Cristian Manea. Egalarea a venit după numai trei minute, când pasa lui Ndong l-a găsit pe Koljic şi acesta a finalizat cu sânge rece. Meciul s-a încheiat la egalitate deşi Raul Silva a trimis în bară în minutul 90+1, iar gazdele au dominat total ultimele douăzeci de minute.

Dan Petrescu, antrenorul CFR-ului, a rămas dezamăgit de atitudinea jucătorilor care au intrat pe parcursul partidei.

”Ştiam că o să fie un meci foarte greu. Dacă spuneai înainte de meci că o să fie egal, eram mulţumit. Nu ştiu ce echipă va câştigă sau va face puncte aici. E o echipă grea, cu o bancă foarte bună. Uitaţi-va ce CV au. Şi uitaţi-vă la ăştia de la CFR, ce CV au şi nici n-au intrat bine! Hoban a adus doar ceva prin experienţa lui, alţi nu au adus nimic. E un play-off foarte strâns.

Trebuie să ne gândim la următorul meci. Cvek arăt bine la antrenamente, a jucat puţin bolnav, la stomac. Liniile sunt cum vrem noi în România, nu mă convinge, tragem liniile ălea cum vrem ca să nu fie bine pentru CFR. Nu ştiu ce antrenor o să mai facă 700 de meciuri, normal că am stres sau nervi pentru că sunt foarte multe meciuri adunate.

Diferenţa se va face la schimbări. Schimbările noastre foarte slabe! Unii dintre ei s-au relaxat, par în vacanţă. Nu poţi să intri aşa, nu dai totul pentru echipă, mai bine bag juniori”, a declarat Dan Petrescu.

Universitatea Craiova a adunat 29 de puncte şi este pe locul 4, iar CFR Cluj e pe locul 2, cu 34 de puncte.

Echipele care au evoluat:

• UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Şt. Vlădoiu (Căpăţână 46), Gajkov, Raul Silva, Ndong - Mateiu, Screciu (Al. Creţu 68) - Işfan (Cîmpanu 24), Baiaram (Roguljic 38), A. Ivan – Markovic (Koljic 68). ANTRENOR: Eugen Neagoe
  • CFR CLUJ: Scuffet - Cr. Manea, Yuri, A. Burcă, Braun – Deac (Hoban 80), Cvek (Ţîru 87), Muhar, E. Krasniqi (Yeboah 87) – Maglica (Janga 61), Bîrligea (Petrila 61). ANTRENOR: Dan Petrescu

Afla mai multe despre: cfr clujdan petrescu