Dan Petrescu, reacţie de neînţeles după ce a bătut cu 3-0 în Conference League: ”Ne-am făcut returul greu. E un scor mincinos”

CFR Cluj

Formaţia CFR Cluj s-a impus cu scorul 3-0 (2-0) în faţa echipei Inter Escades,din Andorra, joi seară, pe teren propriu, în prima manşă din al doilea tur preliminar al Conference League. Ultimul gol a fost al românului Raul Feher, în propria poartă.

Pe teren propriu, clujenii au deschis scorul repede, în minutul 5, dintr-un penalti transformat de Jefte Betancor.

În minutul 38, Jefte Betancor a dat pasa decisivă pentru Debeljuh, care a înscris din interiorul careului, iar în minutul 84, fundaşul român al echipei din Andorra, Raul Feher, a înscris în propria poartă reluând greşit o minge trimisă de Petrila în centrul careului.

Dan Petrescu, antrenorul echipei CFR Cluj, a vorbit despre partide azi, care a avut loc în Gruia. Tehnicianul îşi face griji pentru retur.

"După cum s-a jucat, scorul e mincinos. Din păcate, ne-am făcut returul greu. Trebuia să fim mai relaxaţi la retur, dar o să avem o deplasare foarte lungă.

Vorbeam cu Feher după meci şi a zis că o să ne fie tare greu acolo, ne iau pe sus. E clar că suntem favoriţi, dar am ratat prea multe ocazii. M-am enervat foarte rău azi.

Andorrezii joacă în echipa naţională, nu stau aşa de rău cum pare, după scor. Cred că am făcut noi un meci bun, în afară de finalizare. Am încercat să jucăm ultraofensiv, să marcăm cât mai mult.

Arbitrul a prins o zi mai rea, portarul lor a prins o zi mai bună. Cred că scorul putea să fie mai mare.

În Europa, orice meci e greu, nu contează adversarul. Toate meciurile sunt pe muchie de cuţit. Toate echipele româneşti au şanse să se califice, dar nu va fi uşor pentru nicio echipă. În Europa e foarte greu. O să înţeleagă acum şi celelalte echipe cum e cu deplasările", a spus Dan Petrescu.

Au evoluat următoarele echipe:

CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Burcă, Kolinger (Yuri 77’), Camora – Deac, Boateng (Muhar 89’), Cvek – Jefte Betancor (Hammershoy-Mistrati 68’), Debeljuh (Yeboah 89’), Păun (Petrila 46’). Antrenor: Dan Petrescu

Inter Club d'Escaldes: Munoz – Gallego Arias (Chus Rubio 85’), Feher, De Nova, Gonzalez Lopez – Cabrera, Roca, Martinez (Moreno Martin 77’), Marce – Soldevila (Angel Perez 59’), Andreu (Betriu 77’). Antrenor: Raul Obiols

Afla mai multe despre: dan petrescucfr cluj