Dan Şucu, îngrijorat după ”duşul rece” cu Poli Iaşi: ”N-am arătat ca o echipă care vrea titlu”

Rapid

Echipa Poli Iaşi a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia bucureşteană Rapid, în etapa a 27-a din Superligă. Oaspeţii au condus cu 1-0.

Concluzia lui Dan Şucu după înfrângerea din Copou

Portarul ieşenilor, Ailenei, a intervenit bine în faţa lui Burmaz, în minutul 7, iar gazdele au replicat prin şutul lui Luca Mihai, din minutul 25. La pauză s-a intrat cu scor alb , însă repriza secundă a meritat aşteptarea.

Rapid a deschis scorul prin Ermal Krasniqi, în minutul 52, însă gazdele au egalat repede, prin Bettaieb, în minutul 55. Finalul de meci a fost electrizant: Harrison a avut gol anulat de VAR pentru ofsaid (min 83), pentru ca gazdele să înscrie totuşi pe final de două ori. Alin Roman a făcut 2-1 în minutul 87, iar Harrison a stabilit scorul final în minutul 90+4. S-a încheiat 3-1 pentru Poli Iaşi.

• Rapid e pe locul 3 în clasament, cu 48 de puncte, în timp ce ieşenii sunt pe 13, cu 30 de puncte.

Dan Şucu, antrenorul echipei Rapid, a vorbit despre înfrângerea suferită în deplasare, dar şi despre şansele la titlu.

”N-am arătat ca o echipă care îşi doreşte cu adevărat să câştige campionatul, să lupte pentru câştigarea campionatului. Deocamdată, cred că suntem încă prea puţini cei care credem că putem.

Când o să fim mai mulţi, când o să fim mai încrezători, probabil o să şi putem. Felicitări echipei adverse! Au fost foarte puternici”, a spus Dan Şucu, la finalul meciului cu Poli Iaşi.

Echipele care au evoluat:

• POLI IAŞI: Ailenei - Todoroski, Samoyoa, Fl. Ilie, Marchioni, Stefanovici - L. Mihai (Jatoba 67), Bordeianu (Allanzinho 46), Saghiri (A. Roman 81) – S. Buş (Kabran 67), Bettaieb (Harrison 77). ANTRENOR: Leo Grozavu
  • RAPID: Aioani - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Djokovic (Oaidă 64), Al. Albu (Hromada 78), Papeau (Petrila 64) – Burmaz (Hasani 78), A. Rrahmani, E. Krasniqi (Funsho 78). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Afla mai multe despre: dan şucurapidpoli iaşi