Daniel Opriţa a răbufnit şi el în direct: ”I-am zis lui Talpan să îşi dea demisia!”. Război la CSA Steaua: ”L-am blocat. Nu accept să urle la mine”

Dinamo București

Dinamo a câştigat derby-ul cu Steaua, scor 3-0, în penultima etapă a play-off-ului din Liga 2. Meciul a fost întrerupt pentru scurt timp, după ce fanii au aruncat torţe în teren.

Giafer a marcat primul gol al meciului în minutul 78, iar Ghezali a înscris în minutul 90+4 şi în minutul 90+9 (din penalty). Meciul a fost întrerupt aproximativ 8 minute, în minutul 50, după ce fanii ambelor echipe au aruncat torţe în teren.

Daniel Opriţa, antrenorul echipei CSA Steaua, a vorbit despre înfrângerea de luni şi a răbufnit la adresa lui Florin Talpan.

”Nu vreau să mai spun mai multe. Dacă nu rămân, nu rămân că vreau eu, nu că vrea domnul Talpan sau altcineva. Plec că vreau eu, nu că mi-o cere Talpan. Talpan trebuia să se ducă de mult timp.

Eu, când am venit aici, i-am găsit în liga a patra, erau de doi ani în liga a patra cu buget de Liga 2. Domnul Talpan a zis că rezolvă, dar n-a rezolvat, el a zis că vrea doar locul întâi. Dacă Talpan rezolvă cu promovarea, plec eu. Dacă nu, să fie invers.

M-a luat la telefon, mi-a zis să plec dacă nu câştigăm cu Dinamo. I-am spus să plece el, de ce să plec eu? Eu mi-am făcut treaba până acum.  Că avem toate condiţiile? Să vină să vorbim, să vadă condiţiile. Că avem un teren de antrenament şi salariile la zi? Sunt altele, mai mărunte, pe care eu le ştiu.

Dacă termin pe locul doi, normal că nu iau bonusul, dar nu e problemă, că nu-l vreau, dar eu mi-am făcut treaba. Nu e problemă, dar nu plec că zice Talpan. Chiar dacă am fi câştigat, mă gândeam să plec. Vreau mai mult. Normal că şi suporterii sunt dezamăgiţi, dar ei vin la mine, jucătorii pleacă, dar rămân eu.

Dacă ar fi să rămân, e clar că vor fi schimbări de 90% în lot, nu mă ascund, ştiu şi băieţii. I-am blocat numărul lui Talpan, eu nu accept să ţipe la mine. N-am nimic de pierdut, pot să plec, că eu mi-am făcut treaba.

Aş pleca puţin dezamăgit de la rezultatele astea, dar pot să plec. În altă parte a fost problema, nu la mine. Dacă termin pe locul trei, sunt la locul de baraj, să-mi rezolve locul trei să joc la baraj”, a spus Daniel Opriţa.

În clasament, Dinamo a urcat pe 3, cu 46 de puncte, la egalitate cu Oţelul, care are un meci mai puţin disputat. Poli Iaşi este lider şi promovată, cu 57 de puncte, iar pe doi este Steaua, cu 49 de puncte, dar care nu are drept de promovare.

Afla mai multe despre: dinamosteauaoprita