Darius Olaru insistă după FCSB - U Cluj: ”Am avut penalty clar!” + Ce spune despre oferta de la arabi

FCSB a început cu stângul noul campionat după ce a terminat la egalitate duminică seara, scor 1-1 (0-1), cu echipa Universitatea Cluj, pe Arena Naţiională, într-un meci contând pentru etapa 1 din Superligă.

La Bucureşti, prima repriză a meciului dintre FCSB şi Universitatea Cluj a avut două goluri anulate, câte unul de fiecare parte (Florin Tănase – FCSB, min 34, anulat pentru ofsaid, respectiv Tescan – Universitatea Cluj, min 24, anulat cu VAR pentru henţ).

Adrian Bălan a deschis scorul pentru clujeni în al patrulea minute de prelungiri al reprizei întâi.

În minutul 53 Gorcea l-a faultat în careu pe Florin Tănase, arbitrul Marian Barbu a acorday penalti pe care l-a transformat acelaşi Florin Tănase.

Darius Olaru a vrut penalty la henţul comis de Romario Pires.

”Cu siguranţă nu este începutul pe care ni l-am dorit, ne doream cele 3 puncte în această seară, din păcate, n-am reuşit să le obţinem, dar trebuie să ridicam capul, să analizăm mâine ce n-a mers bine şi să ne creştem nivelul jocului.

(n.r. defensiva punctul slab?) Nu neapărat, cred că toată echipa atacă, toată echipa se apară. E începutul campionatului, trebuie să începem să prindem ritm de joc şi cred că cu timpul va fi mai bine! Nu neapărat că avem nevoie de întâriri, cred că suntem aceiaşi jucători, au trecut ceva ani, avem un grup omogen şi trebuie să arătăm mai bine de la joc la joc. Aşteptam de mult timp VAR-ul, trebuie să respectăm deciziile arbitrilor, dar cred că în prima repriză am avut un penalty clar,

Mi se pare că e mâna lui Pires în careu şi cred că trebuia să se acorde penalty şi al doilea galben. E o imprudenţă şi ne-ar fi ajutat foarte mult să avem un penalty şi un om în plus din prima repriză! Ne aşteptam să înceapă tare, să bage piciorul la minge, dar trebuia să fim mai pregătiţi şi să nu le dăm şansa să marcheze acel gol în prelungirile primei reprize”, a declarat Darius Olaru.

Întrebat despre oferta de la arabi, Olaru a mărturisit: ”Am văzut şi eu în presă, dar eu ştiam că am în această seară meci cu U Cluj şi îmi doream să castig meciul. Ce va fi pe viitor, nu ştiu să vă spun nimic, vom vedea, deocamdata sunt aici şi dau totul pentru culorile roş-albastre”.

Au evoluat următoarele echipe:

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Dawa, Haruţ, S. Şerban (Ov. Popescu 46’) - Olaru, Edjouma (Şut 46’), Fl. Tănase – Cordea (Oaidă 46’), Fl. Coman (I. Stoica 64’), Oct. Popescu (Mamut 78’). Antrenor: Anton Petrea

U Cluj: A. Gorcea - R. Romeo, Fl. Ilie, D. Ispas, P. Pîrvulescu – Remacle (Bic 81’), R. Pires, I. Filip (Piţian 90’) – Tescan (Ely Fernandes 44’), Ad. Bălan (Hlistei 90’), Chipciu. Antrenor: Erik Lincar

Afla mai multe despre: u clujfcsbdarius olaru