David Popovici nu s-a calificat în semifinale la 50 m liber şi a încheiat evoluţiile de la Jocurile Olimpice

Alte sporturi

David Popovici (16 ani) a luat startul în seriile de la 50m liber, vineri, în a şasea serie de la Jocurile Olimpice.

UPDATE | David Popovici nu a obţinut, vineri, calificarea în semifinalele probei de 50 m liber din cadrul competiţiei de înot de la Jocurile Olimpice. Per total, românul s-a clasat pe poziţia a 40-a în serii. În semifinale s-au calificat primii 16.

Înotătorul român a terminat ultimul seria sa, pe locul al optulea, cu un timp de 22.77, în drumul către o nouă finală la Tokyo. El va afla la finalul celor 10 serii dacă s-a calificat în semifinale.

A fost aproape de medalia olimpică

Noua speranţă din nataţie a ocupat locul 4 în finala de 200 metri liber, de la Jocurile Olimpice de la Tokyo, în timp ce Robert Glinţă a ocupat locul 8 în proba de 100 metri spate.

Popovici a încheiat cursa cu timpul de 1.44.68. Titlul olimpic a fost câştigat de britanicul Tom Dean, cu timpul de 1.44.22.

David Popovici a încheiat finala de la 100 metri liber pe locul 7

David Popovici a ocupat locul 7 în finala probei de 100 de metri liber din cadrul concursului de nataţie de la Jocurile Olimpice de la Tokyo. La doar 16 ani, Popovici a încheiat cursa în 48.04.

Titlul olimpic i-a revenit americanului Caleb Dressel, urmat de rusul Kliment Kolsenikov şi de australianul Kyle Chalmers.

Afla mai multe despre: david popovicinatatie