You are here:

De ce l-a vândut Rapid pe Christensen. Conducerea a luat decizia şi după ”discuţiile cu Daniel Pancu”: ”Ne-am recuperat banii”

De ce l-a vândut Rapid pe Christensen. Conducerea a luat decizia şi după ”discuţiile cu Daniel Pancu”: ”Ne-am recuperat banii”

Rapid

Comentarii

Acţionarul minoritar al Rapidului, Victor Angelescu, a oferit detalii despre transferul lui Tobias Christensen (26 de ani) în Polonia.

Explicaţiile lui Angelescu pentru vânzarea lui Christensen

Rapid l-a vândut în această perioadă pe Tobias Christensen la Wieczysta Cracovia, în Polonia, cu suma de 500.000 de euro, iar Victor Angelescu a explicat motivele acestei plecări.

Oficialul giuleştenilor a dezvăluit că jucătorul norvegian şi-a exprimat dorinţa de a încerca o nouă experienţă, iar clubul şi-a recuperat investiţia în urma transferului.

De asemenea, Angelescu a precizat că, în urma discuţiilor cu antrenorul Daniel Pancu, nu exista garanţia că mijlocaşul ar fi fost titular incontestabil, în ciuda faptului că avea al doilea cel mai mare salariu din lot.

În plus, Christensen intrase în ultimul an de contract, iar conducerea Rapidului a considerat că vânzarea reprezintă cea mai bună soluţie în contextul dat, o decizie luată atât din motive sportive şi financiare, cât şi din dorinţa jucătorului de a schimba campionatul.

”Christensen a venit şi mi-a zis că vrea altă experienţă, se înţelesese cu cei din Polonia. Ne-am recuperat banii. 

Din discuţiile cu Daniel Pancu, nemaifiind sigur că e un jucător care să fie clar titular, ca în sezoanele trecute, el avea şi unul dintre cele mai mari salarii. Al doilea cel mai mare, mai exact. Şi să nu fii sigur dacă joacă, de ce îl mai ţineam?

Intra şi în ultimul an de contract. Ori îl dădeam acum, ori îi prelungeam contractul. Din discuţiile cu Daniel şi ţinând cont că jucătorul voia altă experienţă, am decis să-l vindem”, a declarat Angelescu, pentru Prima Sport.

Afla mai multe despre: rapidvictor angelescutobias christensen 

viewscnt
Articole similare