Deian Sorescu a câştigat Cupa Poloniei şi a reuşit o pasă de gol în finală! Fostul dinamovist este aproape de event

Deian Sorescu a câştigat Cupa Poloniei, alături de Rakow Czestochowa, după ce a reuşit să se impună în finală, contra celor de la Lech Poznan, scor 3-1.

Sorescu a fost titular pentru polonezi şi a reuşit să ofere o pasă decisivă la primul gol marcat al meciului de către Vladislavs Gutkovskis. În minutul 34, Mateusz Wdowiak a dublat avantajul lui Rakow.

Sorescu a fost înlocuit la pauză, iar la 7 minute după, Lech Poznan a redus din diferenţă. În minutul 76, echipa lui Sorescu a securizat cupa după ce a marcat prin Ivi Lopez. După acest succes, Deian Sorescu şi-a trecut în palmares primul trofeu.

Celălalt român de la Rakow, Bogdan Racoviţan, nu a făcut parte din lotul echipei, după accidentarea pe care a suferit-o în luna februarie. În acest sezon, Rakow are şanse reale şi la câştigarea campionatului.

Echipa lui Deian Sorescu se află pe primul loc în campionat cu 3 etape înainte de final, având 65 de puncte. Rakow este la egalitate de puncte cu Lech Poznan.

Afla mai multe despre: sorescu-cupa poloniei-rakow