Denis Alibec cere mai multă susţinere pentru naţionala României: ”Nimeni nu are încredere în noi”

Echipa națională

Reprezentativa României a învins, marţi seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 2-1 (2-0), selecţionata Belarusului, în al doilea meci din preliminariile Euro-2024.

Au marcat Stanciu '17 şi Burcă '19, pentru România, respectiv Marozau (86) pentru Belarus. Nicolae Stanciu a deschis scorul din lovitură liberă în minutul 17.

Scorul a fost majorat de Andrei Burcă, marcator al primului gol pentru naţională, în minutul 19, din pasa lui Răzvan Marin. În minutul 86, Marozau a redus din diferenţă pentru Belarus, golul fiind acordat după verificarea VAR.

• La partidă au asistat aproximativ 27.000 de spectatori.

Denis Alibec a vorbit despre partida de pe Arena Naţională şi a cerut mai multî susţinere din partea românilor.

”Ne bucurăm că am câştigat acest meci, chiar dacă repriza a doua a fost foarte slabă. Important e că am reuşit să câştigăm. Dacă făceam 3-0, era meciul gata. Ne-am retras un pic, am făcut 2-0 şi am crezut că este meciul gata. Important e că am luat şase puncte.

Sperăm că venim la următoarea convocare mai ambiţioşi. În România nimeni nu are încredere în noi. Trebuie să le arătăm că greşesc. Sunt mulţumit că am luat şase puncte. Le mulţumim suporterilor că au fost alături de noi. Sperăm să jucăm mult mai bine. Nu e presiune, noi venim să jucăm aici pentru ţară. Nu venim să facem act de prezenţă”, a precizat Denis Alibec.

Au evoluat următoarele echipe:

• ROMÂNIA: 12. Radu – 4. Manea, 3. Drăguşin, 15. Burcă, 13. Opruţ – 18. R. Marin, 6. Băluţă (8. Cicâldău '44), 10. Stanciu (14. M. Marin '77) – 21. Moruţan (17. Dobre '65), 7. Alibec (19.  Fl, Tănase '77), 20. Man (22. Popescu '65). Selecţioner: Edward Iordănescu
  • BELARUS: 1. Plotnikov – 7. Bykov, 20. Volkov, 4. Khadarkevich, 22. Malkevich – 17. Kovalev (19. Grechikho '85), 6. Selyava, 14. Yablonski (21. Klimovich '64), 9. Ebong – 10. Bakhar (23. Marozau '77), 11. Khvaschinski (15. Yuzechuk '46). Selecţioner: Georgi Kondratiev

Edward Iordănescu a prins curaj după victoria cu Belarus: "Dacă mă mai înjură cineva, chiar nu mă mai deranjează". Mesaj de mulţumire pentru Andorra: "Nu mai există echipe mici"

Afla mai multe despre: denis alibecnaţională româniei