Denis Alibec, ”lucrat” de tinerii de la Farul: ”Sunt şmecheri ăştia mici”. Ce a observat Panduru în timpul meciului cu Rapid | EXCLUSIV

Farul Constanța

Echipa Farul Constanţa a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Rapid Bucureşti, în ultima etapă a sezonului regular.

Denis Alibec, ”lucrat” de tinerii de la Farul: ”Sunt şmecheri ăştia mici”. Ce a observat Panduru după meciul cu Rapid | EXCLUSIV

La Ovidiu, oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, prin Sefer, şut de la marginea careului în minutul 14. Echipa lui Gheorghe Hagi a egalat după numai şapte minute, prin golul lui Artean, care a marcat cu o lovitură de cap.

Alibec a trimis în bară în minutul 37, apoi acelaşi jucător a înscris, dar reuşita nu a fost validată din cauza unei poziţii de ofsaid. Farul a înscris totuşi golul victoriei în minutul 50, când Horaţiu Moldovan a gafat la şutul lui Mazilu.

Victorie cu 2-1 pentru Farul, care încheie sezonul regular pe prima treaptă a podiumului Superligii.

Basarab Panduru a urmărit partida şi a avut doar cuvinte de laudă pentru Denis Alibec, dar a şi remarcat faptul că nu primeşte pase de la jucătorii tineri.

”Pe final de carieră Alibec a ajuns să joace ce trebuie să joace, a dat pase la toată lumea, nu cred că este un jucător care să nu primească pase de la el, dar el nu a primit pase, doar Alibec a dat la toată lumea! A fost numărul 1.

Mazilu şi Louis Munteanu sunt foarte şmecheri, nu dau pase! Unul şi-o pune pe dreptul şi direct colţul lung, nu au treabă că mai e cineva pe lângă. Alibec a jucat excepţional, puternic fizic, a vrut să joace fotbal”, a declarat Panduru la Orange Sport.

Echipele care au evoluat:

FARUL CONSTANŢA: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza (Sîrbu 76) - Artean, Nedelcu (Doukoure 62), Grameni – Alibec (Casap 82), L. Munteanu (V. Morar 46), A. Mazilu (Criciuma 62). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

RAPID: H. Moldovan - Onea, D. Grigore, Săpunaru, Junior Morais - Kait, Crepulja, Emmers (Costache 74), Sefer (Pănoiu 82) - Dugandzic, Luckassen (Papeau 62). ANTRENOR: Adrian Mutu

Afla mai multe despre: denis alibecfarul