Dinamo Bucureşti - Steaua Bucureşti, în finala Cupei României la handbal masculin

Handbal

Campioana şi deţinătoarea Cupei României la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, şi formaţia Steaua Bucureşti vor juca finala Cupei din acest sezon, după ce au eliminat sâmbătă, în semifinale, echipele Minaur Baia Mare, respectiv HCDS Constanţa, la Turneul Final Four de la Constanţa.

În prima semifinală a Turneului F4, Dinamo a învins Minaur Baia Mare, cu scorul de 33-23 (21-14), iar în cea de-a doua, între HCDS Constanţa şi Steaua Bucureşti, scorul a fost 22-25 (8-10, 18-18), fiind nevoie de prelungiri pentru stabilirea câştigătoarei.

Cele patru semifinaliste ale competiţiei, clasate pe primele patru locuri în Liga Naţională, s-au calificat în urma jocurilor în manşă unică din sferturile de finală ale competiţiei: CSU Suceava - Minaur Baia Mare 25-26, Dinamo Bucureşti – CSM Focşani 32-25, ”U” Cluj – Steaua Bucureşti 27-37 şi CSM Bacău – HCDS Constanţa 25-29.

Finala Cupei României va avea loc duminică.

În 2021, trofeul a fost câştigat de campioana Dinamo Bucureşti, scor 27-20, cu HCDS Constanţa. Dinamoviştii şi-au trecut atunci trofeul în palmares pentru a şasea oară.

Afla mai multe despre: dinamosteauahandbal