Dinamo Bucureşti, victorie în Liga Campionilor cu Wisla Plock, de Ziua Naţională

Handbal

Campioana la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a învins joi, în deplasare, formaţia poloneză Orlen Wisla Plock, scor 28-26 (12-12), în al optulea meci din grupa A a Ligii Campionilor Machineseeker. ”Victoria este dedicată tuturor românilor de Ziua Naţională”, a transmis campioana României.

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost Zeinelabedin 5 goluri, Mamdouh 5, iar de la gazde s-a remarcat Lucin cu 10 reuşite.

În etapa a VIII-a s-au mai jucat meciurile dintre HC Zagreb - Veszprem HC 29-26 şi GOG - PSG 35-40, ultimul al etapei fiind între FC Porto - SC Magdeburg.

În primele meciuri din grupă, Dinamo a obţinut rezultatele: 28-30 cu SC Magdeburg, 30-33 cu Veszprem HC, 38-38 cu GOG, 32-27 cu FC Porto, 29-35 cu PSG Handball, 29-28 cu HC Zagreb şi 32-27 cu Wisla Plock.

După 8 etape, campioana României are 9 puncte în clasamentul grupei A.

În etapa următoare, Dinamo Bucureşti va juca pe teren propriu, cu HC Zagreb, în 8 decembrie.

Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie.

Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona. Dinamo Bucureşti nu a trecut de faza grupelor în sezonul anterior.

Afla mai multe despre: dinamo-handbal masculin-liga campionilor