Dinamo, înfrângere drastică şi cea mai slabă prestaţie în Liga Campionilor! Care e situaţia din grupă

Handbal

Campioana la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a fost învinsă miercuri, în deplasare, de formaţia FC Porto, scor 32-23 (14-13), în etapa a XI-a din grupa A a Ligii Campionilor Machineseeker. Meciul s-a jucat chiar în ziua în care se împlinesc 14 ani de la decesul fostului său pivot Marian Cozma.

FC Porto - Dinamo Bucureşti, scor 32-23, în primul meci din 2023 în Liga Campionilor

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost Akimenko 6 goluri, Kuduz 6, iar de la gazde s-au remarcat Christensen şi Thurin, cu câte 7 reuşite.

În deschiderea partidei a fost ţinut un moment de reculegere pentru victimele cutremurelor din Turcia.

În etapa a XI-a s-au mai jucat meciurile dintre HC Zagreb- PSG 30-33 şi Veszprem - GOG 36-37, ultima dispută fiind programată joi, între Orlen Wisla Plock - SC Magdeburg.

În primele meciuri din grupă, Dinamo a obţinut rezultatele: 28-30 cu SC Magdeburg, 30-33 şi 31-31 cu Veszprem HC, 38-38 cu GOG, 32-27 cu FC Porto, 29-35 cu PSG Handball, 29-28 şi 27-27 cu HC Zagreb, 32-27 şi 28-26 cu Wisla Plock.

După 11 etape, campioana României are 11 puncte în clasamentul grupei A, locul 4.

În etapa a XII-a, Dinamo va juca tot în deplasare, în 16 februarie, cu liderul PSG.

Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie.

Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona. Dinamo Bucureşti nu a trecut de faza grupelor în sezonul anterior.

Afla mai multe despre: dinamo