Discursul lui Liviu Ciobotariu după ce Voluntari a ”smuls” un punct de la Craiova: ”Îmi felicit jucătorii pentru că au crezut până la final”

FC Voluntari

Echipa FCU Craiova a încheiat la egalitate vineri, pe teren propriu, scor 3-3, cu formaţia FC Voluntari, în primul meci al etapei a patra din play-out-ul Superligii. Ilfovenii au egalat după ce au fost conduşi cu 3-1.

Craiova a deschis scorul în minutul 22, prin Bahassa, şi l-a majorat în minutul 54, când a marcat Chiţu. Ilfovenii au revenit în meci prin Duarte, care a înscris în propria poartă, în minutul 67.

A urmat însă un autogol al oaspeţilor, în minutul 69, când Armaş a deviat şutul lui Bauza, şi FCU Craiova conducea cu 3-1. Voluntari a avut un forcing de final care a adus egalarea pe tabelă.

Mai întâi Nemec a înscris reluând în plasă un balon respins de Gurău. Era minutul 77, iar în minutul 82 a vent şi golul egalizator: centrare Aliji şi lovitură de cap Florea.

Liviu Ciobotariu, antrenorul ilfovenilor, a vorbit despre remiza de azi.

”Din nou... ne-am creat 4-5 situaţii clare de a marca. Cred că am controlat jocul în mare parte, trebuie să recunoaştem că am făcut şi greşeli. Dar vreau să îmi felicit jucătorii pentru cum au crezut, am revenit de la 3-1 şi pe final puteam şi să câştigăm. Nu e uşor aici la Craiova! Sunt şi supărat că am primit 3 goluri foarte uşor. Sunt mulţumit de jocul ofensiv. E bine că n-au căzut fizic. Pe atac ne-am creat mult situaţii.

(n.r. gafa lui Armaş) Cine nu joacă, nu greşeşte. Face parte din joc greşeala. Ne bazăm în continuare pe el, se întâmplă. Eu când se încasează un asemenea gol, nu sunt supărat pe un singur jucător! Una peste alta, un rezultat pozitiv”, a declarat Liviu Ciobotariu.

FCU Craiova este pe primul loc al play-out-ului, cu 27 de puncte, la egalitate cu Petrolul Ploieşti. FC Voluntari este pe locul al treilea, cu 24 de puncte, la egalitate cu FC Botoşani.

Echipele care au evoluat:
  • FCU CRAIOVA: Gurău – R. Negru, A. Duarte, Danny Henriques, Mascarenhas (Baeten 90) - D. Albu, Asamoah – Piccolomo (G. Ganea 40), Bauza, Bahassa (Huyghebaert 80) – A. Chiţu. ANTRENOR: Nicolo Napoli
  • FC VOLUNTARI: M. Popa - Ricardinho, Matricardi, Armaş - Aliji, U. Meleke (Merloi 60), Raţă, Sigurjonsson, C. Costin (D. Florea 60) – Marcelo Lopes, Nemec *Dumiter 89). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Afla mai multe despre: liviu ciobotariufc voluntariu craiova 1948