”Doar un singur om îl poate opri pe Mbappe”. Un polonez o avertizează pe Anglia, înaintea sfertului de finală cu Franţa

Cupa Mondială

Kylian Mbappe a fost declarat ”omul meciului”, pentru a treia oară la Campionatul Mondial din Qatar, după partida contra Poloniei.

Superstarul lui PSG a reuşit o "dublă" şi a oferit o pasă decisivă.

Graţie golurilor din partida cu Polonia, Mbappe a ajuns la nouă goluri marcate la Campionatul Mondial, la doar 23 de ani.

Matty Cash, fundaşul lui Aston Villa, a fost impresionat de partida făcută de Mbappe, despre care a vorbit la superlativ.

”Este incredibil. Poate cel mai dificil adversar pe care l-am înfruntat.

Înainte de meciul cu Franţa, Raheem Sterling mi-a pus cele mai multe probleme, pe vremea când juca la Manchester City. Sterling este rapid, dar Mbappe este electric.

Are cea mai bună viteză (n.r. Mbappe). M-am uitat la videoclipuri cu el toată ziua, stând în pat. Aceasta este diferenţa. În realitate mi-au luat foc picioarele. Sunt sigur că va fi cel mai bun jucător de la Mondial”, a declarat Matty Cash, după meciul împotriva Franţei.

În opinia lui Matty Cash, Kyle Walker, fundaşul lui Manchester City, îi poate face faţă lui Mbappe.

”Kyle Walker este la fel de rapid ca Mbappe. Este cel mai bun fundaş dreapta englez şi este mai experimentat decât mine.

Dacă va fi cineva care îl va putea opri pe Mbappe, Walker este acela”, a adăugat Matty Cash.

Franţa s-a impus cu 3-1, în faţa Poloniei, într-o partidă din optimile Campionatului Mondial de Fotbal din Qatar.

”Les Blues” vor juca împotriva Angliei, pe 10 decembrie, în sferturile competiţiei.

Naţionala lui Southgate s-a impus, la rândul său, cu 3-0 împotriva Senegalului.

Articol scris de: Teodor Răducanu

Afla mai multe despre: mbappe