Dominik Livakovic a salvat 3 penalty-uri pentru Croţia în meciul cu Japonia! Portarul a intrat în istoria Cupei Mondiale

Cupa Mondială

Reprezentativa Croaţiei s-a calificat în sferturi la Cupa Mondială, după ce a trecut de selecţionata Japoniei, scor 3-1 (1-1), în primul meci de la turneul din Qatar decis după prelungiri şi executarea loviturilor de departajare.

Pentru Japonia a marcat Maeda (43), iar pentru Croaţia a punctat Perisic (56).

La loviturile de departajare, pentru Croaţia au transformat Vlasic, Brozovic şi Pasalic şi a ratat Livaja.

Pentru Japonia a transformat Asano şi au ratat Minamino, Mitoma şi Yoshida.

Toate loviturile ratate de japonezi au fost apărate de portartul Dominik Livakovic.

Datorită performanţei pe care a avut-o la Cupa Mondială, Dominik Livakovic a intrat în istoria competiţiei. El este doar al treilea portar din istorie care reuşeşte 3 intervenţii salvatoare într-un meci de la Cupa Mondială, potrivit Opta.

Primul care a reuşit o astfel de performanţă este portughezul Ricardo, la Cupa Mondială din 2006 contra Angliei. Al doilea este conaţionalul lui Dominik Livakovic, Danijel Subasic, care a reuşit o performanţă identică la Cupa Mondială din 2018 contra Danemarcei.

Articol scris de: Teodor Răducanu

Afla mai multe despre: cupa mondială-croaţia-japonia