După ce a eliminat-o pe Bianca Andreescu, Iga Swiatek a trecut şi de Emma Răducanu şi este în sferturi la Indian Wells. Următoarea adversară: Sorana Cîrstea

Tenis

Iga Swiatek, numărul 1 mondial, s-a calificat, miercuri, în sferturi la Indian Wells, după ce a trecut de britanica Emma Răducanu, locul 77 mondial, scor 6-3, 6-1, după o oră şi 23 de minute.

În turul precedent, Swiatek a trecut de canadianca Bianca Andreescu, ai cărei părinţi sunt români.

Swiatek nu scapă de românce nici în sferturi, când va juca împotriva Soranei Cîrstea, locul 83 mondial, care a trecut de sportiva franceză Caroline Garcia, în trei seturi, scor 4-6, 6-4, 7-5.

Cîrstea şi Swiatek s-au mai întâlnit o singură dată, în 2022 la Australian Open, când poloneza s-a impus în trei seturi.

"Am jucat cu Sorana, ne-am şi antrenat de câteva ori. Fiecare zi este diferită, dar Sorana este o jucătoare care merită să fie aici", a spus Swiatek după meci.

Calificarea în sferturi este recompensată cu 184.465 de dolari şi 215 puncte WTA.

Afla mai multe despre: emma raducanusorana cirstea