”Edi a avut o reacţie mai zgomotoasă”. Ce s-ar fi întâmplat în vestiarul echipei naţionalei după repriza slabă cu Slovenia: ”Nu a fost prea multă linişte...” | EXCLUSIV

”Edi a avut o reacţie mai zgomotoasă”. Ce s-ar fi întâmplat în vestiarul echipei naţionalei după repriza slabă cu Slovenia: ”Nu a fost prea multă linişte...”  | EXCLUSIV

Echipa națională

Echipa naţională a României a pierdut, joi, pe teren propriu, scor 1-2, meciul amical disputat împotriva naţionalei Sloveniei.

”Edi a avut o reacţie mai zgomotoasă”. Ce s-a întâmplat în vestiarul echipei naţionalei după repriza slabă cu Slovenia | EXCLUSIV

În meciul de pe stadionul Cluj Arena, slovenii au deschis scorul, prin Sesko, lovitură de cap în minutul 26. Cinci minute mai târziu, Sporar a dublat avantajul oaspeţilor. Drăguş a redus din diferenţă în minutul 64, inscriind din pasa lui Cristian Manea.

• Pentru ”tricolori” urmează duelul cu Republica Moldova, programat pe 20 noiembrie, de la ora 20:30, pe Stadionul ”Zimbru” din Chişinău.

Ovidiu Burcă, antrenorul lui Dinamo, a urmărit partida şi a vorbit, în direct, la Orange Sport despre naţionala României.

”Probabil că la pauza s-a întamplat ceva în vestiarul României. Sunt sigur că la pauză, după cum a fost prima repriză, nu cred că a fost prea multă linişte. Edi cred că a avut o intervenţie mai zgomotoasă. Şi a avut motive, jucam acasă, trebuia să existe o chestie de orgoliu.

Lumea voia sa vadă curaj, dăruire, lucruri care a lipsit cu desăvărşire. A doua repriză a fost total diferită, opusă. Lucrurile au aratat total diferit în a doua repriză. E un rezultat negativ, care nu ne lasă să vedem o lumină”, a declarat Burcă la Orange Sport.

Duel cu Slovenia a fost penultimul pentru ”tricolori” înaintea startului calificărilor pentru EURO 2024. România face parte din Grupa I, alături de Elveţia, Israel, Kosovo, Andorra şi Belarus.

Primul meci al României este programat pe 25 martie, în Andorra.

Au evoluat următoarele echipe:

• ROMÂNIA: H. Moldovan - Cr. Manea, Burcă, Nedelcearu (Drăguşin 72), Vătăjelu (Opruţ 60) - R. Marin (Boloca 84), M. Marin, Cicâldău (Olaru 60) – Cordea (46 Moruţan), Puşcaş, Drăguş (Petrila 73). SELECŢIONER: Edward Iordănescu
  • SLOVENIA: Oblak - Stojanovic, Blazic (Mevlja 46), Bijol, Balkovec (Sikosek 70) – Lovric (Karnicnik 46), Cerin, Kurtic (Stankovic 85), Verbic (Horvat 79) - Sesko, Sporar (Vomberger 46). SELECŢIONER: Matjaz Kek

Afla mai multe despre: naţională românieiovidiu burca