Eduard Novak, reacţie savuroasă după ce David Popovici a scris istorie: ”O ţară întreagă trebuie să îl primească la aeroport!”

Alte sporturi

David Popovici (17 ani) a devenit, miercuri, campion mondial la nataţie, în proba de 100 de metri liber.

David Popovici a câştigat o nouă medalie de aur la Campionatele Mondiale de nataţie de la Budapesta. Românul este campion mondial şi la proba de 100 de metri liber, după ce a câştigat, acum două zile, aurul şi la proba de 200 de metri liber. A câştigat cursa cu timpul de 47.58.

Popovici este un adevărat "diamant" al sportului românesc. A întors al doilea la 50 de metri, a tras extraordinar pe a doua parte a cursei, însă şi la 75 metri se situa tot pe doi. Ultimii metri ai finalei au fost incredibili! A reuşit să-şi învingă adversarul.

Eduard Novak, ministrul Sportului, a urmărit cursa din faţa televizorului, după ce zborul lui către Budapesta a fost anulat. În momentul când David a terminat cursa primul, Eduard Novak a avut o reacţie savuroasă.

”O ţară întreagă trebuie să îl primească la aeroport!”

”Din păcate, zborul de la ora 17:00 a fost anulat şi nu am putut să ajung la Budapesta pentru a vedea competiţia. Am aşteptat până în ultimul moment să pot să merg. Asta este, trebuie să mă adaptez situaţiei.

Bravo, bravo David! Cum se spune, extraordinar. Vă daţi seama cu cine ne luptăm noi, în ce condiţii? Două medalii de aur, o ţară întreagă trebuie să îl primească la aeroport. Eu voi fi acolo, veniţi şi voi alături de noi. Campionul nostru a câştigat”, a spus Eduard Novak în timpul live-ului de pe Facebook.

Afla mai multe despre: david popovici-eduard novak-budapesta-inot