adplus-dvertising
You are here:

Edward Iordănescu a făcut primele convocări pentru meciurile din Liga Naţiunilor. Ce jucători a chemat selecţionerul pentru cele patru meciuri din iunie

Edward Iordănescu a făcut primele convocări pentru meciurile din Liga Naţiunilor. Ce jucători a chemat selecţionerul pentru cele patru meciuri din iunie

Echipa națională

Comentarii

România va disputa patru partide oficiale în luna iunie, toate în cadrul Ligii Naţiunilor, competiţie care îi poate asigura reprezentativei lui Edward Iordănescu un loc în barajul pentru EURO 2024.

Selecţionerul Edward Iordănescu a trimis 27 de convocări preliminare pentru fotbalişti de la cluburi din afara României.

Pe lista finală, care va fi comunicată ulterior, se vor regăsi o parte dintre aceştia, alături de fotbalişti din Liga 1.

  • PORTARI: Florin Niţă (Sparta Praga | Cehia, 15/0);
  • FUNDAŞI: Vlad Chiricheş (Sassuolo | Italia, 71/0), Cristi Ganea (Aris Salonic |Grecia, 8/0), Virgil Ghiţă (KS Cracovia | Polonia, 1/0), Ionuţ Nedelcearu (Crotone | Italia, 21/2), Alexandru Paşcanu (Ponferradina | Spania, 0/0), Adrian Rus (Fehervar | Ungaria, 12/0), Andrei Raţiu (Huesca | Spania, 6/0), Deian Sorescu (Rakow Czestochowa | Polonia, 5/0), Bogdan Ţîru (Jagiellonia | Polonia, 2/0);
  • MIJLOCAŞI: Daniel Boloca (Frosinone | Italia, 0/0), Eric Bicfalvi (FC Ural | Rusia, 7/1), Alexandru Cicâldău (Galatasaray | Turcia, 22/3), Alexandru Dobre (Dijon | Franţa, 0/0), Sergiu Hanca (KS Cracovia | Polonia, 5/0), Dennis Man (Parma | Italia, 14/4), Răzvan Marin (Cagliari | Italia, 37/2), Marius Marin (Pisa | Italia, 3/0), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K. | Turcia, 52/6), Valentin Mihăilă (Atalanta | Italia, 7/1), Alexandru Mitriţă (PAOK Salonic | Grecia, 17/3), Olimpiu Moruţan (Galatasaray | Turcia, 3/0), Dorin Rotariu (Atromitos | Grecia, 10/1), Nicolae Stanciu (Wuhan Three Towns | China, 54/11);
  • ATACANŢI: Denis Alibec (Atromitos | Grecia, 23/2), Denis Drăguş (Standard Liege | Belgia, 2/0), George Puşcaş (Pisa | Italia, 27/8)

Programul meciurilor din luna iunie:

  • Muntenegru – ROMÂNIA, 4 iunie, ora 21:45, stadion Podgorica
  • Bosnia-Herţegovina – ROMÂNIA, 7 iunie, ora 20:45, stadion Bilino Polje Zenica
  • ROMÂNIA – Finlanda, 11 iunie, ora 21:45, stadion Giuleşti
  • ROMÂNIA – Muntenegru, 14 iunie, ora 21:45, stadion Giuleşti

viewscnt
Articole similare