”Este rezultatul seriozităţii lui”. Eugen Trică, prima reacţie după ce fiul lui a marcat împotriva Angliei U20

Echipa națională

Echipa naţionala de fotbal U20 a României a învins joi, în cadrul Elite League, pe teren propriu, scor 2-0, echipa naţională similară a Angliei.

România a deschis scorul pe stadionul Arcul de Triumf încă din minutul 5, printr-un şut senzaţional prins de Cristian Mihai. În minutul 16 Atanas Trică a transformat un penalti acordat pentru un fault comis de portarul Goodman asupra lui Musi, în suprafaţa de pedeapsă.

Pe final de repriză, englezii au ratat două ocazii bune. Mai întâi au avut o bară, în minutul 37, prin Burstow, pentru ca în minutul 44 oaspeţii să primească un penalti, în urma unui fault al lui Szilagyi, dar Dane Scarlett – unul dintre cei mai periculoşi jucători englezi în prima repriză – a trimis pe lângă poartă. În partea secundă englezii au avut posesia şi mai multe cornere, dar nu au reuşit să marcheze şi România U20 s-a impus cu 2-0.

Eugen Trică l-a felicitat pe Atanas, fiul său, care a marcat în tricoul echipei naţionale.

”Cei de la U20 au un parcurs foarte bun în grupă, dacă bat Norvegia pot să termine grupa lideri. Atanas a jucat bine, a marcat, este rezultatul seriozităţii lui. Echipa are multă calitate, cred că vine o generaţie puternică din spate că tot ne făceam griji pentru viitor.

Pentru a evolua către tineret şi după aceea la naţionala de seniori, mai are de muncit. Va trebui în primul rând să joace şi să marcheze cât mai mult la echipa de club. Eu am spus că lui îi mai trebuia un an de divizia B dar Craiova l-a vrut înapoi, aveau nişte jucători accidentaţi, s-au gândit că au nevoie de toţi jucătorii.

Eu mereu l-am sfătuit să fie mereu serios, să se pregătească ca şi cum ar intra următorul meci chiar dacă nu se întâmplă. Doar aşa va fi concentrat şi pregătit 100%”, a declarat Trică, potrivit iAM Sport.

Echipele care au evoluat:

ROMÂNIA U20: R. Popa - D. Sîrbu (B. Gergely 88), Şt. Duţu, Rimovecz, Al. Şuteu (Oltean 88) - G. David (Şfaiţ 73), S. Szilagyi (Martinovic 88), C. Mihai (Strata 46) – Al. Musi (Pandele 73), A. Trică (Dumitrache 55), Bodişteanu (Doru Andrei 55). SELECŢIONER: Costin Curelea

ANGLIA U20: Goodman - R. Edwards, Katongo (Abbey 68), L. Hall - R. Andrews, Gore (Webster 68), Gyabi (Arblaster 61), Forson (Olakigbe 69) – Scarlett (Joseph 68), Burstow (Mubama 61), Devine (Soglo 79). SELECŢIONER: Joe Edwards

Afla mai multe despre: atanas tricăromânia u20eugen frică