Eugen Neagoe, un antrenor fericit de Paşte! Discursul sincer după ce a bătut-o pe Rapid: ”Îmi felicit băieţii”

Echipa Universitatea Craiova a învins duminică, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia bucureşteană Rapid, într-un meci din etapa a 4-a a play-off-ului Superligii.

Eugen Neagoe, un antrenor fericit de Paşte! Discursul după ce a bătut-o pe Rapid: ”Îmi felicit băieţii”

La Craiova, Rapid a rămas în zece jucători încă din minutul 14, după ce Costache a primit două cartonaşe galbene şi a fost eliminat. Cu toate acestea, giuleştenii au deschis scorul, în minutul 29, când arbitrul a dictat penalti pentru un henţ al lui Creţu la şutul lui Crepulja. A executat Dugandzic şi a înscris. Dugandzic l-a egalat astfel pe Andrea Compagno (FCSB) în clasamentul golgeterilor din Superliga, ambii jucători având acum câte 17 goluri.

În minutul 38 au egalat oltenii, printr-un gol superb, şut din afara careului la colţul lung. Autor: Câmpanu. În minutul 45+3, arbitrul Radu Petrescu i-a acordat cartonaş roşu direct lui Baiaram, pentru o intervenţie la Cristian Albu, dar s-a solicitat arbitrajul video şi, după consultarea VAR, arbitrul a anulat cartonaşul roşu, acordându-i lui Baiaram un cartonaş galben.

Craiovenii au înscris golul desprinderii în  minutul 82, când portarul Moldovan a respins şutul lui Creţu până la Jovan Markovic, iar acesta a marcat al cincilea său gol stagional. Gazdele au închis tabela în minutul 90+2, când Andrei Ivan a plecat pe contraatac, i-a pasat lui Roguljic şi acesta a înscris.

Eugen Neagoe, un antrenor fericit de Paşte. Tehnicianul a vorbit despre victoria obţinută pe teren propriu.

”Mă bucur din suflet că am reuşit să îi facem pe suporteri Fericiţi în aceasta zi de sărbătoare. I-am felicitat pe băieţi, le mulţumesc suporterilor. Jucătorii au avut o reacţie foarte, foarte bună. Lui Cîmpanu i-am spus şi după joc că trebuie să mai dea goluri ca să fiu mulţumit.

Tot timpul îmi doresc de la jucătorii mei mai mult. Trebuie să câştigăm la Sepşi, ca altfel degeaba am făcut efortul fantastic de azi. Îmi doresc să câştigăm fiecare joc”, a declarat Neagoe.

Universitatea Craiova a reuşit prima ei victorie în play-off şi are 32 de puncte, fiind pe locul 4, iar Rapid se află pe locul 5, cu 28 de puncte.

Galeria Rapidului i-a cerut demisia lui Adrian Mutu! Panduru şi Zotta nu sunt de acord şi au sărit în apărarea antrenorului din Giuleşti: ”Este nedrept” | EXCLUSIV

Echipele care au evoluat:

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Şt. Vlădoiu (Căpăţână 58), Zajkov, Raul Silva, Ndong - Al. Creţu, Al. Mateiu (Screciu 46) – Cîmpanu (Roguljic 7), Baiaram (Markovic 46), A. Ivan – Koljic (Badelj 87). ANTRENOR: Eugen Neagoe

RAPID: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais - Al. Albu, Crepulja, Pănoiu (Papeau 60) - Sefer, Dugandzic, V. Costache. ANTRENOR: Adrian Mutu

Afla mai multe despre: eugen neagoeuniversitatea craiova