EURO 2024 | Austria - Turcia 1-2. Olanda, adversara turcilor în sferturi. Demiral, eroul lui Montella

EURO

Turcia s-a impus în duelul cu Austria şi va înfrunta Olanda în faza sferturilor de finală la EURO 2024.

Austria - Turcia 1-2 (Gregoritsch '66 - Demiral '2, '61)

Echipele de start:

• Austria: Pentz – Posch, Danso, Lienhart, Mwene – Seiwald, Sabitzer – Laimer, Baumgartner, Schmid – Arnautovic
  • Rezerve: Hedl, Lindner – Daniliuc, Entrup, Gregoritsch, Grillitsch, Grull, Kainz, Prass, Querfeld, Seidl, Weimann, Wober
  • Turcia: Gunok – Muldur, Bardakci, Demiral, Kadioglu – Yuksek, Ayhan – Yilmaz, Kokcu, Yildiz – Guler.
  • Rezerve: Bayindir, Cakir – Akgun, Akturkoglu, Celik, Kahveci, Kaplan, Kilicsoy, Ozcan, Tosun, Yazici, Yildirim, Yokuslu

Min 90+5: Final de meci!

Min 90+4: Gunok reuşeşte să respingă lovitura de cap trimisă de Baumgartner, din doar şase metri, reflexul excelent al portarului turc îi salvează de o eventuală egalare în prelungirile partidei!

Min 75: Grillitsch prinde un şut periculos, însă portarul Turciei, Gunok, reuşeşte să-l prindă.

Min 66: GOOOOOOOOOL AUSTRIA! Gregoritsch înscrie dintr-un nou corner, în urma unei recentrări, atacantul austriecilor împinge mingea în poartă din partea stânga a careului mici şi relansează partida!

Min 61: GOOOOOOOOOL TURCIA! Acelaşi Demiral reuşeşte "dubla"! Fostul om de la Juventus reuşeşte să-l învingă pe Danso într-un duel aerian, iar lovitura sa de cap este mult prea puternică pentru Pentz.

Min 53: Laimer alunecă, dar reuşeşte să trimită un şut cu piciorul său slab, pe lângă poartă.

Min 51: Arnautovic nu reuşeşte să înscrie dintr-o poziţie ideală, şutul său îl nimereşte pe portarul Gunok.

Min 46: A început repriza secundă!

Min 45+2: Final de repriză!

Min 45+1: Baumgartner este oprit de Demiral, care reuşeşte să-l incomodeze din a trimite un şut spre poarta lui Gunok, mingea iese pentru o repunere din şase metri.

Min 7: Lienhart reuşeşte să se înalţe, dar lovitura sa de cap trece peste poartă.

Min 6: Baumgartner se întinde ca să trimită în poartă o minge aflată în careul mic, dar loveşte un adversar, iar mingea trece agonizant pe lângă cadrul porţii.

Min 3: Baumgartner ratează cadrul porţii lui Gunok cu un şut cu pământul, în forţă.

Min 2: GOOOOOL TURCIA! Demiral se întinde şi reuşeşte să împingă mingea în poartă din aproximativ şase metri.

Min 1: A început meciul!

Austria înfruntă Turcia în ultima partidă din faza optimilor de finală de la EURO 2024. Câştigătoarea partidei care va avea loc la Leipzig va înfrunta Olanda, naţională care şi-a obţinut locul în faza sferturilor de finală după o victorie clară împotriva echipei naţionale a României.

Austria a cedat la limită împotriva Franţa în primul meci al grupei D. În grupa F, Turcia a debutat cu o victorie împotriva Georgiei. Turcia şi-a continuat parcursul cu o înfrângere în faţa Portugaliei şi a încheiat cu o victorie împotriva Cehiei. Austria şi-a învins posibila adversară din sferturi, Olanda, cu scorul de 3-2, în ultima etapă a fazei grupelor.

Afla mai multe despre: euro 2024austriaturciaolanda