Evoluţie entuziasmantă pentru Simona Halep. Victorie în mai puţin de o oră cu Elise Mertens şi calificare în sferturi la Roland Garros

Simona Halep

Liderul WTA, Simona Halep a învins-o, în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, pe belgianca Elise Mertens, numărul 16 mondial. În sferturile de finală, românca o va întâlni pe câştigătoarea partidei dintre Angelique Kerber, locul 12 WTA, şi Caroline Garcia, locul 7 WTA.

Simona Halep, locul I WTA, a învins-o, cu scorul de 6-2, 6-1, pe belgianca Elise Mertens, locul 16 WTA, calificându-se pentru a treia oară în sferturile de finală ale French Open. Atât 2014, cât şi în 2017, când a ajuns în această fază, Halep a disputat finala.

Cele două sportive s-au întâlnit şi luna trecută, la Madrid, când Halep s-a impus în turul al doilea, cu 6-0, 6-3. În faza următoare, Simona Halep va evolua cu germana Angelique Kerber, locul 12 WTA sau cu jucătoarea franceză Caroline Garcia, locul 7 WTA.

Calificarea în sferturi este recompensată la Roland Garros, cu un premiu de 380.000 de euro şi cu 430 de puncte WTA.

Simona Halep - Elise Mertens 6-2 / 6-1

UPDATE 13:07 | GAME, SET ŞI MECI Simona Halep. Liderul mondial se impune în 59 de minute în faţa belgiencei Elise Mertens, scor 6-2, 6-1

BREAK 13:04 >> Elise Mertens rămâne în meci. Belgianca face break-ul în momentul în care Simona a servit pentru a închide meciul

BREAK 13:00 >> Game alb reuşit de Simona Halep pe serviciul adversarei. Liderul mondial serveşte acum pentru meci

GAME 12:58 >> După 0-30, Simona reuşeşte patru puncte consecutive şi îşi câştigă game-ul de pe propriul serviciu

BREAK 12:54 >> Halep joacă perfect şi nu-i dă nicio şansă belgiencei. Liderul mondial conduce cu 3-0 în setul secund

GAME 12:44 >> Simona Halep închide primul set. Joc perfect al liderului mondial: 6-2, după 35 de minute

BREAK 12:40 >> Break Simona Halep. Românca va servi acum pentru a închide primul set

GAME 12:35 >> Simona Halep îşi face serviciul fără probleme

GAME 12:31 >> Cu mari emoţii, Elise Mertens îşi face serviciul şi revine la un singur game în spatele Simonei Halep. Liderul mondial urmează la serviciu

GAME 12:28 >> Simona Halep îşi consolidează break-ul făcut, serveşte foarte bine şi se desprinde la 3-1 în primul set

BREAK 12:23 >> După două game-uri fulgerătoare, Simona Halep reuşeşte break-ul, la capătul unui game care a durat mai bine de 10 minute

GAME 12:12 >> Şi Simona Halep joacă la fel de bine pe propriul serviciu. Start perfect pentru ambele jucătoare: două game-uri în patru minute

GAME 12:10 >> Game scurt pentru Elise Mertens. Belgianca îşi face serviciul fără probleme

UPDATE 12:08 | A început meciul. Elise Mertens este prima care serveşte

UPDATE 12:00 | Cele două jucătoare au ieşit la încălzire. Halep şi Mertens s-au mai întâlnit o singură dată până acum. În urmă cu o lună, liderul mondial s-a impus în două seturi, scor 6-0, 6-3, în turul doi de la Madrid Open.

Meciul Halep – Mertens va fi primul al zilei de luni pe terenul Philippe Chatrier şi va începe de la 12:00.

Pe acelaşi teren se vor întâlni, în al treilea meci, americanca Serena Williams şi rusoaica Maria Şarapova.

Simona Halep şi Elise Mertens s-au mai întâlnit o singură dată, în acest an, în turul doi la Madrid Open, când sportiva din România s-a impus, scor 6-0, 6-3.

Ce a declarat Simona Halep înainte de meciul cu Mertens din optimile Roland Garros
Simona Halep a trecut fără prea mari dificultăţi, sâmbătă, de Andrea Petkovic (7-5, 6-0) şi s-a calificat în optimi, acolo unde o va întâlni pe Elise Mertens.

”Joc din ce în ce mai bine, de la o zi la alta. Pot să spun că astăzi chiar am simţit mingea şi meciul. Şi felul în care am terminat, destul de puternic, mi-a dat încredere. A fost cel mai bun meci de aici, de la acest turneu”, a spus simona Halep la o conferinţă de presă.

Deşi a câştigat uşor ultima partidă cu Mertens, Simona se aşteaptă la o opoziţie mult mai puternică din partea belgiencei, la Roland Garros. ”Nu m-am gândit deloc la meciul următor, nu prea am avut timp, dar e o jucătoare solidă chiar dacă a fost scorul destul de uşor la Madrid, mă aştept la alt meci”, a mai spus Simona Halep.

Afla mai multe despre: simona halepelize mertens