EXCLUSIV | "Acolo s-a decis meciul". Andrei Cristea l-a lăudat pe fotbalistul decisiv pentru FCSB: "O seară extraordinară"

Invitat la Orange Sport, Andrei Cristea (38 de ani) l-a lăudat pe Ştefan Târnovanu (22 de ani), fostul său coleg de la Poli Iaşi, care a avut o prestaţie foarte bună şi a salvat-o pe FCSB de mai multe ori cu Viking. În opinia sa, după o intervenţie a lui Târnovanu s-a decis meciul.

FCSB s-a calificat în grupele Conference League după ce a învins-o pe Viking cu 4-3 la general, victoria decisivă venind în deplasare la Stavanger, 3-1. Andrei Cristea, fostul fotbalist al FCSB, a spus că e "o seară extraordinară pentru fotbalul românesc" şi l-a lăudat pe Ştefan Târnovanu.

În victoria obţinută de FCSB la Stavanger, în Norvegia, Ştefan Târnovanu a avut un rol important cu intervenţiile sale.

Andrei Cristea a spus că, prin calificările celor de la FCSB şi CFR Cluj, fotbalul românesc are de câştigat, implicit campionatul intern, şi a spus că după o intervenţie a lui Ştefan Târnovanu s-a decis meciul, la 2-1 pentru FCSB.

"O seară extraordinară pentru fotbalul românesc. Competiţia internă va câştiga foarte mult. Fiecare victorie în grupe îţi va aduce undeva la 500.000 de euro. E un plus enorm, vor urma şi transferuri la echipele mari, deci vor câştiga şi echipele mici. Campionatul va câştiga, va creşte.

Evoluţia lui Fane Târnovanu, un fost coleg de-ai mei, a avut o paradă foarte bună la 2-1 şi scolo s-a decis jocul", a spus Andrei Cristea, la Orange Sport.

Viking - FCSB 1-3, în play-off-ul Conference League

FCSB s-a calificat, joi, în grupele Conference League, trecând în play-off de echipa norvegiană Viking, scor 3-1 în manşa secundă, disputată în deplasare. În tur, scorul a fost 2-1 pentru Viking..

Edjouma a deschis scorul în minutul 2 pentru FCSB, lovitură de cap la centrarea lui Florinel Coman. În minutul 25 portarul Târnovanu l-a agăţat în careu pe Karlsbakk şi Tripic a transformat penalti-ul acordat de arbitru. Cordea a marcat cu un şut de la distanţă în minutul 53, iar în minutul 90+4 Radunovic a transformat un penalti calificând echipa FCSB în grupele Conference League.

VIKING: Gunnarsson - Bjorshol, Brekolo, Vevatne - Kabron, Lokberg (Sandberg 46’), Solbakken, Fridjonsson, Pattynama (Torsteinbo 46’) – Karlsbakk (Traore 70’), Tripic. ANTRENOR: Morten Jensen

FCSB: Târnovanu – Pantea (Boboc 46’), Dawa, Tamm, Radunovic - Edjouma (Dulca 59’) - Cordea, Miculescu, Oct. Popescu, Fl. Coman - B. Rusu (Oaidă 46’). ANTRENOR: Nicolae Dică

Arbitru: Tamás Bognár – Buzas Balazs, Peter Kobor – Berke Balazs (toţi din Ungaria)

Cartonaşe galbene: Pattynama 31, Tripic 45+2, Vevatne 86, Bjorshol 90+4 / Edjouma 16, Oct. Popescu 24, Fl. Coman 28, Tamm 45+1

Tragerea la sorţi a grupelor Conference League este programată vineri, la ora 15.30, la Istanbul.

Afla mai multe despre: andrei cristeafcsbcalificarestefan tarnovanu