EXCLUSIV Dezvăluiri inedite după ce Alexia Tatu a ieşit campioana U14 la Wimbledon! Antrenorul a dat din casă: ”A participat la acest turneu fără niciun antrenament pe iarbă”

Tenis

Alexia Ioana Tatu a câştigat, duminică, finala românească a fetelor la categoria U14, la Wimbledon, după ce a întrecut-o în două seturi pe Andreea Diana Soare.

Alexia Ioana Tatu, favorita nr 1 a turneului, s-a impus cu 7-6 (2), 6-4, după un meci pe care l-a dominat şi în care a reuşit să aibă procente mai bune decât Andreea la punctele câştigate cu primul serviciu şi cu al doilea serviciu.

A fost primul turneu de la Wimbledon destinat juniorilor U14. În competiţia feminină au participat 16 sportive, care au fost împărţite în patru grupe.

Antrenorul Alexiei, Gabi Caloian, a vorbit despre turneul de la Wimbledon, în exclusivitate, pentru Orange Sport.

”Alexia a participat la acest turneu fără niciun antrenament pe iarbă. Deci nu ne-am antrenat niciodată pe iarbă, nici măcar pe sintetic. A avut turnee doar pe zgură şi pe hard la diverse categorii, 14, 16 şi chiar 18 ani, ITF de 18 ani.

(n.r. despre finala) Două românce, două foarte bune prietene. Sunt colege de generaţie, sunt colege de lot naţional, au fost împreună la lotul under 12. A fost o finală disputată, demnă de un grand slam.

Sistemul de la noi nu oferă pe mai departe o anumită susţinere. Noi am plecat la acest turneu invitaţi direct de organizatorii de la Wimbledon, datorită clasamentului Tennis Europe”, a declarat Gabi Caloian, antrenorul Alexiei Tatu, pentru Orange Sport.

Câştigătoarele grupelor au fost calificate direct în semifinale.

Afla mai multe despre: alexia ioana tatuwimbledon u14