EXCLUSIV | "Îl consideră indispensabil". Decizia "Bursucului" cu un jucător de la CFR, justificată? Cum a surprins Dan Petrescu

CFR Cluj

În direct la Orange Sport, Bogdan Cosmescu a analizat la cald paritda FC Botoşani - CFR Cluj 1-1 şi a încercat să înţeleagă de ce nu şi-a folosit Dan Petrescu unul dintre cei mai buni jucători. Claudiu Petrila (22 de ani), unul dintre puţinii jucători tineri ai echipei din Gruia, a fost lăsat pe bancă de "Bursuc".

Claudiu Petrila e un jucător indispensabil pentru Dan Petrescu şi CFR Cluj, în contextul în care este cel mai bun jucător tânăr de la echipă şi e foarte util pentru regula U21 impusă de FRF în Superligă. Bogdan Cosmescu a fost de părere că Petrescu nu l-a folosit cu FC Botoşani pentru a-l păstra pentru meciul cu FCSB.

CFR Cluj s-a încurcat pe terenul Botoşaniului, 1-1, după un gol încasat în prelungiri, cu concursul lui Simone Scuffet. La meciul cu FC Botoşani, Dan Petrescu a surprins pentru că nu şi-a folosit cel mai bun jucător U21, Claudiu Petrila. În direct la Orange Sport, Bogdan Cosmescu a încercat să-şi explice decizia luată de "Bursuc".

Claudiu Petrila ar fi fost suspendat pentru meciul cu FCSB dacă lua "galben" în partida cu FC Botoşani, astfel că Dan Petrescu a luat decizia de a-l menaja şi de a-l trimite în teren pe Daniel Birligea. Bogdan Cosmescu e de părere că, pentru Petrescu, Petrila e un jucător indispensabil.

"De aia nu l-a băgat pe Petrila, pentru că-l consideră indispensabil, aşa cred. Îl consideră indispensabil, era în pericol de suspendare, dacă lua "galben". Îl consideră mai bun decât Birligea pe Petrila, ca jucător tânăr cu FCSB. De obicei e titular", a spus Bogdan Cosmescu, la Orange Sport.

FC Botoşani - CFR Cluj 1-1, în Superligă

FC Botoşani a încheiat la egalitate duminică, pe teren propriu, meciul cu formaţia CFR Cluj, scor 1-1, în etapa a 20-a din Superligă.

La Botoşani scorul a fost deschis de oaspeţi, în minutul 28, când Lovro Cvek a înscris cu o lovitură de cap, din centrarea lui Cristian Manea. Gazdele au alergat după egalare în repriza secundă, şi au reuşit să înscrie în minutul 90+1 prin Dragu.

FC BOTOŞANI: Ed. Pap – Patache (Sno 81), R. Sadiku, Şeroni, Ţigănaşu – Zabou (M. Roman 80), Dican, A. Ivanov (Tîrcoveanu 59) - Sekou Camara (Dragu 21), M. Roman II, Mailat (Pinson 59). ANTRENOR: Flavius Stoican

CFR CLUJ: Scuffet -  Cr. Manea, Kolinger (Yuri 46), A. Burcă, Camora - Cvek, Boateng, C. Deac (Malele 80) – Roger (Hoban 89), Janga (Yeboah 62), Birligea (Petrila 89). ANTRENOR: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Ţigănaşu 31, Pinso 85 / Kolinger 20, Janga 52, Roger 88

Arbitri: Kovacs Szabolcs - Ciprian Danşa, Tunyogi Ferencz – Rusandu Lucian

Arbitri VAR: Vidican Rareş - Alexandru Vodă

Observator: Ioan Costin Toma

Afla mai multe despre: petrilacfr clujdan petrescufcsbsuperliga