EXCLUSIV | MM Stoica a pus ochii pe un jucător de la U Cluj: ”M-a şocat! E un exemplu”. Detaliul care l-a dat pe spate

U Cluj

Echipa Universitatea Cluj a terminat la egalitate, vineri seară, scor 1-1, meciul disputat pe teren propriu, cu FCU Craiova 1948, din etapa a 9-a a Superligii.

La Cluj, scorul a fost deschis de Universitatea, în minutul 28. Ioan Filip a şutat din careu, Radu Negru a deviat în poartă, iar arbitrul Marcel Bîrsan a oprit meciul timp de patru minute pentru a aştepta decizia VAR. Craiovenii au egalat în al doilea minut al prelungirilor reprizei întâi, când Gabi Iancu a transformat o lovitură liberă de la 25 de metri.

MM Stoica a rămas uimit de căpitanul echipei U Cluj, Romario Pires. În opinia managerul general de la FCSB, acesta se exprimă foarte bine în limba română.

”Eu acum îmi dau seama de ce e căpitan, e un exemplu pentru antrenorii care sunt de nu ştiu câţi ani în România. Da, mă refer la cum vorbeşte Pires, ştie să vorbească, a folosit cuvinte gen ”fructificăm”, m-a şocat cum se exprimă în limba română, are lexic! Foarte bine!”, a declarat MM Stoica la Orange Sport.

Echipele care au evoluat:

UNIVERSITATEA CLUJ: Gorcea - Chipciu, Fl. Ilie, D. Ispas, Briceag - Bic, R. Pires, I. Filip - Fl. Haită (Tescan 55, G. Simion 87), Ad. Bălan (Boiciuc 55, Purece 83), Ely Fernandes. ANTRENOR: Eugen Neagoe

FCU CRAIOVA: R. Popa - R. Negru, Duarte, Papadopoulos, Huyghebaert - Asamoah, Vl. Achim - A. Chiţu (Baeten 73), Marquet (Paramatti 83), Bahassa (G. Ganea 86) - G. Iancu (C. Bălan 86). ANTRENOR: Marius Croitoru

Afla mai multe despre: mm stoicaromario piresu cluj