EXCLUSIV | MM Stoica, fascinat de ”bijuteria” de gol a lui Richarlison + Ce a remarcat la schimbarea lui Neymar: ”Puţini se aşteptau la asta”

Cupa Mondială

Echipa naţională a Braziliei a învins joi seara, scor 2-0, reprezentativa Serbiei, într-un meci contând pentru grupa G a Cupei Mondiale din Qatar.

Richarlison a deschis scorul pentru Brazilia, în minutul 62, când a reluat în plasă un balon respins de portarul Vanja Milinkovic-Savic. În minutul 73 tot Richarlison a majorat scorul, înscriind dintr-o foarfecă superbă.

EXCLUSIV | MM Stoica, fascinat de ”bijuteria” de gol a lui Richarlison + Ce a remarcat la înlocuirea lui Neymar: ”Puţini se aşteptau la asta”

Richarlison (25 de ani) a marcat o ”capodoperă” de gol, joi seară, în partida dintre Brazilia şi Serbia, din prima etapă a Grupei G de la Cupa Mondială din Qatar.

Richarlison a primit o pasă foarte bună în careu de la Vinicius Junior, a preluat înalt şi a executat o foarfecă laterală, perfectă, fără şanse pentru portarul advers Vanja Milinkovic-Savic.

MM Stoica a rămas uimit de reuşita fotbalistului brazilian. De asemenea, a vorbit despre situaţia lui Neymar, care a fost înlocuit în minutul 79.

”Este o executie de teqball pentru că acolo n-ai voie să atingi cu aceeaşi zonă. Momentul este unul foarte bun pentru Richarlison pentru că este vorba totuşi despre Cupa Mondială. Pentru că el nu are un trecut fulminant la echipa naţională.

Poate puţin se aşteptau şi să joace din prima. Meciul n-are o prea mare importănţă pentru că Serbia n-a arătat azi nimic, nici măcar agresivitate.

În a doua partea a meciului terenul a fost inclinat. Este foarte interesant dacă s-a întâmplat ceva cu Neymar, în opinia lui el s-a sacrificat pentru Vinicius, că dacă joacă Neymar pe poziţia lui atunci nu mai joacă Vinicius.

Am văzut că a ieşit şi avea ceva... Părea că acuza ceva indispoziţii”, a declarat MM Stoica la Orange Sport.

• 50 de milioane de euro este cota lui Richarlison, conform transfermarkt.de.

Au evoluat următoarele echipe:

• BRAZILIA: Alisson - Danilo, Thiago Silva, Marquinhos, Alex Sandro – Lucas Paqueta (Fred 75), Casemiro – Raphinha (Gabriel Martinelli 87), Neymar (Antony 79), Vinicius Jr (Rodrygo 75) – Richarlison (Gabriel Jesus 79). ANTRENOR: Tite
  • SERBIA: Vanja Milinkovic-Savic - Milenkovic, Veljkovic, Pavlovic – Zivkovic (Radonjic 57), Lukic (Lazovic 66), Gudelj (57 Ilic), Mladenovic (Vlahovic 66) - Tadic, A. Mitrovic (Maksimovic 83) - Sergej Milinkovic-Savic. ANTRENOR: Dragan Stojkovic

Cupa Mondială | Brazilia - Serbia 2-0. Naţionala lui Tite, samba în Qatar! Richarlison, foarfecă de brazilian. Portugalia - Ghana 3-2, Uruguay - Coreea de Sud 0-0, Elveţia - Camerun 1-0

Afla mai multe despre: mm stoicaricharlison