EXCLUSIV | Panduru şi Răducioiu au pus ”lupa” pe jocul tricolorilor! La ce concluzie au ajuns după ce România e ultima din grupă: ”Foarte dezamăgitor!”

Echipa națională

Reprezentativa României a remizat, vineri seară, în deplasare, scor 1-1, cu selecţionata Finlandei, în penultima etapă a grupelor Ligii Naţiunilor. În celălalt meci din grupă, Bosnia şi Herţegovina a învins cu 1-0 Muntenegru. Echipa României ocupă în continuare ultimul loc în clasamentul grupei.

EXCLUSIV | Panduru şi Răducioiu au pus ”lupa” jocul tricolorilor! La ce concluzie au ajuns după ce România e ultima din grupă: ”Foarte dezamăgitor!”

La Helsinki, Finlanda a deschis scorul prin Pukki, în minutul 12. Pentru România a marcat Florin Tănase ’52.

Ionuţ Radu a debutat la prima reprezentativă în acest meci.

Florin Răducioiu a rămas dezamăgit de prestaţia tricolorilor şi trage un semnal de alarmă înainte de meciul cu Bosnia.

”Nu am fi meritat să câştigăm, dar nici să pierdem. Nu este o echipă care a impresionat. Nu au câştigat niciodată îmătoriva României, dar puteau să o facă acuma seară. Jocul României nu mă convinge. Este un rezultat echitabil, corect. Echipa Finlandei a fost foarte organizată.

Nu e posibil să nu câştigi un meci cu Finlanda. Sunt foarte dezamăgit. Dar să vedem peste câteva zile când jucăm cu Bosnia, care vă zic este foarte bună”, a mărturisit Răducioiu.

Nici Basarab Panduru nu a avut cuvinte mai bune la adresa jocului prestat de tricolori la Helsinki: ”Mi-e greu să cred că meritam mai mult. Meciul a fost împărţit în etape, Finlanda a început bine, a marcat. După care am început noi să jucăm fotbal. Intră la pauză cu 1-0 pentru Finlanda, reuşim repede să marcam prin Tănase, în repriza a doua. Etapa a 3-a e din minutul 80 încolo, am avut ocazia să marcăm, prin Puşcaş, dar şi destul de multe faze în favoarea finlandezilor. Nu cred că meritam să câştigăm, dar am avut momente în care am reuşit să jucăm ceva fotbal”.

Au evoluat următoarele echipe:

• FINLANDA: 1. Hradecky – 17. Alho, 2. L. Väisänen, 4. Ivanov, 3. Jensen, 18. Uronen (15. Kairinen ’88) – 16. Valakari (14. Lingman ’58), 11. Schüller (8. Niskanen), 6. Kamara – 9. F. Jensen (21. Källman ’58), 10. Pukki (20. Pohjanpalo ’75). Selecţioner: Markku Kanerva
  • ROMÂNIA: 1. Radu – 2. Raţiu, 5. Nedelcearu, 17. Rus, 11. Bancu – 18. R. Marin-cpt. (8. Cicâldău ‘90+1), 14. M. Marin, 19. Tănase (10. Stanciu ’66) – 20. Man (23. Cordea ’66), 7. Alibec (9. Puşcaş ’66), 13. Sorescu (21. Drăguş ’79). Selecţioner: Edward Iordănescu

Partida a fost arbitrată de spaniolul Carlos del Cerro Grande, ajutat de conaţionalii săi Raúl Cabañero şi Guadalupe Porras, iar cel de-al patrulea oficial a fost Guillermo Cuadra, tot din Spania.

Tot vineri, Bosnia şi Herţegovina a învins cu 1-0 Muntenegru. A marcat Demirovic, în minutul 45+1.

În Liga B, Grupa 3, România este pe ultimul loc, cu 4 puncte obţinute în cinci meciuri. Lider este Bosnia, cu 11 puncte, pe locul doi este Muntenegru – 7 puncte şi pe trei se află Finlanda – 5 puncte.

Ultima etapă a grupei 3 va avea loc luni, 26 septembrie: România – Bosnia, Muntenegru – Finlanda. Ambele partide sunt programate la ora 21.45.

La finalul etapei de luni, câştigătoarea grupei va promova în Liga A şi echipa de pe locul 4 va retrograda în Liga C.

Afla mai multe despre: nationala romanieibasarab panduruflorin raducioiu