EXCLUSIV | Zotta a analizat cele trei penalty-uri din U Cluj - CFR! La ce concluzie a ajuns: ”Al doilea nu a fost”

U Cluj

Echipa CFR Cluj a câştigat duminică, în deplasare, meciul cu Universitatea Cluj, scor 2-1, în etapa a 15-a din Superligă. Toate cele trei goluri au fost marcate din lovituri de la 11 metri.

Startul meciului de pe Cluj Arena a fost întârziat cinci minute din cauza faptului că suporterii Universităţii au folosit torţe şi fumigene. CFR a marcat din două lovituri de la 11 metri. Prima a fost transformată de Deac, în minutul 25, iar a doua de Malele în minutul 60. Romario Pires a marcat şi el din penalti, pentru Universitatea, în minutul 90+2, stabilind scorul final.

Constantin Zotta, fostul mare arbitru, a comentat penalty-urile acordate în U Cluj - CFR.

”Derby-urile nu se joacă, se câştigă, aşa zicea Petrescu înainte de meci. De departe am văzut, CFR-ul a arătat că este o echipă matură, cu experienţă. Primul penalty a fost acordat corect, Piţian din neglijenţă şi-a faultat adversarul. Aici chiar nu avem ce să comentăm. Al doilea penalty, Petrescu e foarte bine plasat, un duel între Bălan şi Kolinger, m-am uitat şi întrebarea se pune, Bălan îl loveşte pe Kolinger ca să îi provoace căderea? Această atinge nu cred că îi provoacă căderea... Putem spune că Petrescu este foarte bine plasat, asta putem spune. Eu din ce văd, nu pot să spun că e penalty, nici într-un moment! Nu e, Kolinger e băiat deştept. Al treilea e un penalty clar”, a declarat Constantin Zotta după meci.

Echipele care au evoluat:

• U CLUJ: Iliev - Vlădoiu, Piţian, Fl. Ilie (Remacle 71), Ispas – Simion (Bic 62), Pires, I. Filip - Horşia (Haită 63), L. Fulop, Thiam (46 Ad. Bălan). ANTRENOR: Eugen Neagoe
  • CFR CLUJ: Scuffet - Cr. Manea, Kolinger, Yuri, Camora – Boateng (Braun 87), Muhar, Deac (Cvek 69) – Petrila (Petrila 87), Yeboah (Roger 79), Malele (Birligea 69). ANTRENOR: Dan Petrescu

Afla mai multe despre: u clujcfr cluj