Fără drept de apel! Cel mai fierbinte derby din Europa s-a terminat cu un scor total neaşteptat

Steaua Roşie a umilit-o pe Partizan, chiar în casa ”Grobarilor”. Câştigătoarea Ligii Campionilor din 1991 a câştigat meciul disputat pe Partizana cu un halucinant 4-0.

În faţa a peste 25.000 de spectatori, Steaua Roşie a dominat categoric partida şi a deschis scorul în ”Eternul Derby” în minutul 24 prin Ndiaye, care a transformat un penalty.

La ultima fază a primei reprize, Zvezda şi-a dublat avantajul prin congolezul Silas, atacant ce a evoluat pentru Stuttgart în ultimele cinci sezoane.

Partea secundă a fost tot la îndemâna campioanei Serbiei, care a punctat din nou prin Ndiaye în minutul 55.

Atacantul senegalez nu s-a oprit aici şi a realizat hattrick-ul în minutul 65.

Steaua Roşie s-a impus cu 4-1 în derby-ul oraşului Belgrad şi a revenit pe prima poziţie, cu 22 de puncte, la trei puncte distanţă de locul secund ocupat de Mladost.

De cealaltă parte, Partizan este pe nouă, cu 11 puncte, iar titlul pare la discreţia rivalilor de pe Rajko Mitic, deşi s-au disputat doar nouă etape.

Pentru fosta echipă a lui Miodrag Belodedici a fost a treia victorie consecutivă în derby.