Fără surprize! Campioana Rapid Bucureşti, victorie în deplasare cu Kastamonu, în grupa B a Ligii Campionilor | VIDEO

Handbal

Campioana en-titre la handbal feminin, Rapid Bucureşti, a învins duminică, în deplasare, formaţia Kastamonu Belediyesi GSK, scor 33-26 (15-12), în al treilea meci din grupa B a Ligii Campionilor.

Campioana României a marcat de şase ori consecutiv în finalul primei reprize şi a intrat la pauză cu un avantaj de trei goluri. Rapidul a trăit periculos şi în partea a doua, când turcoaicele s-au apropiat la un gol. Finalul le-a aparţinut giuleştencelor, care s-au impus cu 33 - 26.

Principalele marcatoare pentru Rapid au fost Buceschi – 7 şi Grozav - 5, iar pentru gazde s-au remarcat Jezic – 6 şi Carlos – 6.

În primele două partide din grupa B, campioana României a învins Lokomotiva Zagreb, cu 31-27, iar apoi a remizat cu Metz Handball, 32-32, astfel că are 5 puncte în clasament.

Rapid Bucureşti va disputa următoarul meci pe teren propriu, în 9 octombrie, cu Team Esbjerg.

În grupa A din competiţie joacă şi vicecampioana CSM Bucureşti.

Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.

Afla mai multe despre: rapidliga campionilor