VIDEO | FC Argeş - UTA 2-2. Meci interzis cardiacilor la Piteşti. Echipa lui Bogdan Vintilă a revenit de la 0-2 şi a egalat în minutul 14 de prelungire

Fotbal

FC Argeş şi UTA Arad au încheiat la egalitate, scor 2-2, într-un meci din etapa a şaptea din play-out-ul Superligii. Oaspeţii au condus cu 2-0 la pauză, dar piteştenii au revenit după minutul 80, cu un gol egalizator marcat în minutul 90+14.

Partida FC Argeş - UTA Arada va fi transmis ÎN DIRECT pe Orange Sport 1, dar şi în format LIVE VIDEO pe site-ul orangesport.ro.

VIDEO | FC Argeş - UTA 2-2 (  Garita 79, 90+14 / Postolachi 27, Keşeru 45)

Min 90+15. Meciul s-a terminat, scor 2-2.

Min  90+14. GOOOOL FC Argeş. Garita transformă lovitura de pedeapsă.

Min 90+4. Penalty pentru FC Argeş. Hoxhallari îşi faultează un adversar iar arbitrul Adrian Cojocaru arată punctul cu var pentu a treia oară în meci.

Min 79. GOOOL FC Argeş. Garita reduce din diferenţă după ce transformă o lovitură de pedeapsă.

Min 46. A început repriza a doua.

Min 45+2. Prima repriză s-a terminat, scor 0-2.

Min 45. GOOOL UTA. Keşeru dublează avantajul oaspeţilor cu un şut excelent din afara careului.

Min 43. FC Argeş ratează penalty. Iacob respinge execuţia slabă a lui Andreas Calcan.

Min 27. GOOOL UTA. Postolachi îl execută pe Straton după pasa excelentă a lui Keşeru.

Min 1. A început meciul.

FC Argeş şi UTA Arad se află în luptă directă pentru salvarea provizorie de la retrogradare.

Mai exact, există trei echipe care încearcă din răsputeri să evite retrogradarea directă în Liga 2 - Chindia (22 puncte), UTA (21), Argeş (20).

Una dintre ele va merge în eşalonul inferior, în timp ce celelalte două, cel mai probabil, vor lupta în barajul de menţinere/promovare în Superligă, împotriva ocupantelor locurilor 3 şi 4 din Liga 2.

• Echipele de start:
  • FC Argeş: Straton- Tofan, Turda, Zebic, Rizzi- Biai, Meza Colli, Şerban- Creţu, Koubemba, Calcan
  • Rezerve: Micle, Moisie, Dobrosavlevici, Brendon, Pîrvu, Tîrcoveanu, Jobelo, Garita, Basson
  • UTA: Iacob- Abeid, Hoxhallari, Benga, Vukcevic- Batha, Anton- Şteau, Postolachi, Roger- Keşeru
  • Rezerve: Kucher, Benzar, Dobrescu, Cascini, Isac, Stahl,Ubbink, Otele, Milosevic

Detalii statistice din partidele FC Argeş - UTA Arad

Piteştenii au câştigat precedentul meci jucat acasă în campionat, 1-0 cu Chindia (17 aprilie 2023), şi au oprit o serie cu nouă meciuri fără victorie pe teren propriu, interval în care au reuşit doar patru remize.

• 9 septembrie 2022, FC Botoşani - UTA 1-2 a fost ultimul succes izbutit de arădeni în deplasare pe prima scenă. Au urmat  patru rezultate de egalitate şi opt partide pierdute.

ele două echipe s-au mai întâlnit de 49 de ori în principala competiţie internă, de 23 de ori au câştigat piteştenii, de 17 ori s-au impus arădenii, iar alte nouă partide s-au terminat la egalitate.

• Palmares cu FC Argeş gazdă: 25 de meciuri - 20 victorii FC Argeş - două remize - 3 succese UTA.

Prima confruntare a avut loc pe 29 octombrie 1961, Dinamo Piteşti - UTA 3-1, goluri înscrise Florin Halagian, Martin Haimovici, Victor Corneanu, respectiv Ştefan Czako. Argeşenii aveau să încheie întâiul lor sezon în Divizia A pe ultimul loc (pe 14), în timp UTA termina ediţia 1961-1962 doar pe 10.

• Cea mai mare diferenţă de scor din campionat: 20 iunie 1971, UTA - FC Argeş 6-1 şi 15 iunie 1978, FC Argeş - UTA 5-0.

Piteştenii au câştigat ambele meciuri din sezonul regulat 2022-2023, 2-0 pe teren propriu şi 1-0 în deplasare.

Bogdan Argeş Vintilă şi Mircea Rednic s-au mai întâlnit o singură dată din postura de antrenori, pe 13 august 2015, în Dinamo - FC Voluntari 3-0 (victorie Rednic).

Afla mai multe despre: orange sport 1arges-utalive video