FC Viitorul - KAA Gent 2-1. Echipa lui Hagi câştigă returul de acasă, dar este eliminată din Europa League

Fotbal

Constănţenii au câştigat returul de la Ovidiu după ce Gabi Iancu a marcat două goluri din două lovituri de la 11 m în repriza a doua a întâlnirii. Oaspeţii au condus la pauză şi ajung în turul trei preliminar al Europa League după ce s-au impus cu 6-3 în jocul din urmă cu o săptămână.

FINAL | FC Viitorul - KAA Gent 2-1 (G.Iancu '47-pen, 61-pen / Yaremchuk '38)

Min 82 Ocazie Viitorul: Căbuz are o intervenţie foarte bună după ce îl blochează pe Yaremchuk ajuns foarte aproape de poartă

Min 80 Ocazie Viitorul: Calcan ia o acţiune pe cont propriu şi şutează la poartă din interiorul careului. Kaminski reţine în doi timpi

Min 78 Ocazie Gent: Bezus trimite peste poartă din poziţie centrală

Min 67 Ocazie Viitorul: Ţîru trece pe lângă minge în careul mic al belgienilor la o lovitură liberă

Min 61 GOOOL Viitorul: Tot Iancu bate penaltyl, de data aceasta în dreapta portarului şi Viitorul intră în avantaj, 2-1

Min 60 Penalty pentru Viitorul: Arbitrul dă din nou penalty pentru Viitorul de data aceasta pentru un henţ al căpitanului lui Gent

Min 47 GOOOL Viitorul: Iancu transformă penaltyul după ce îl fentează pe portarul oaspeţilor, 1-1

Min 46 Penalty pentru Viitorul: Centralul dictează 11 m pentru gazde după un fault asupra lui Iancu

Min 38 GOOOL Gent: După o bâlbâială în careul echipei lui Hagi, mingea ajuneg la Yaremchuk iar ucraineanul deschide scorul, 0-1

Min 29 Ocazie Viitorul: Şutul lui Ganea este blocat în ultima clipă de un fundaş al belgienilor

Min 16 GOL anulat Viitorul: Achim marchează, dar golul său es5te anulat pentru offside

Min 11 Ocazie Viitorul: Prima şansă de gol mai importantă i-a aparţinut lui Măţan care trimite la colţul scurt, dar goalkeeperul adversar este atent şi reţine

Echipele de start

Viitorul: Căbuz - Mladen, Ţîru, Ghiţă, De Noijer - Achim, Artean, Houri - Iancu, G.Ganea, Măţan

Gent: Kaminski - Lustig, Ngadeu, Plastun, Asare - Dejaegere, Owosu, Davod, Odidja - Kubo, Yaremchuk

UPDATE | George Ogăraru, înaintea meciului de la Ovidiu: "Nu avem nimic de pierdut. Vrem să ne calificăm şi nu avem altă alternativă decât să jucăm cu curaj, aşa cum am obişnuit publicul, ofensiv şi să încercăm să marcăm goluri. Să marcăm repede şi să sperăm la un rezultat care pare a fi o minune"

Evoluţiile din acest sezon de Liga 1, unde după trei etape ocupă primul loc cu maximum de puncte, dar şi jocul din a doua repriză de la Gent, le oferă constănţenilor încrederea că pot obţine un succes la trei goluri diferenţă pentru a obţine calificarea în faza următoare a competiţiei.

După victoria din campionat, cu Hemannstadt, Hagi a anunţat că deja creionează o strategie pentru partida cu Gent: ”Eu de acum mă gândesc pentru joi, am speranţă pentru că ce am văzut repriza a doua avem speranţă, jucăm acasă.

Ei au o echipă bună, vor marca, dar şi noi trebuie să ne gândim de la 4, 5 goluri în sus, să ne gândim ca să marcăm.

Atâta timp cât s-au întâmplat în fotbal atâtea minuni şi exemple româneşti, şi de afară, de ce să nu gândim şi noi? Să venim cu toţii la stadion montaţi, focusaţi că se poate”, a spus Hagi.

REZUMAT GENT - VIITORUL 6-3

Afla mai multe despre: fc viitorul - kaa gent