FCSB - Anderlecht 2-5. Înfrângere dură pentru roş-albaştri în primul amical al verii. Compagno şi Coman au marcat

FCSB a pierdut cu 2-5 amicalul de 120 de minute disputat în faţa lui Anderlecht, locul 11 în ultimul sezon din Belgia.

FCSB s-a duelat cu Anderlecht într-un meci amical inedit, întins pe durata a două reprize de câte 60 de minute, scor final 2-5.

Pentru roş-albaştri au marcat Florinel Coman şi Andrea Compagno. În timp ce pentru adversari au înscris următorii jucători: Benito Raman '16, '59, Dryer '107, Arnstad '118, Sardella '120.

La FCSB au debutat şi cei doi jucători sosiţi în această vară. Damjan Djokovic a fost titular, în timp ce Alexandru Băluţă a intrat în minutul 75.

• Echipa de start a FCSB-ului: Vlad - Ov. Popescu, Dawa, Haruţ, Radunovic - Şut, Olaru, Djokovic - Cordea, Compagno, Coman
  • Rezerve: Maxim, Udrea - V. Creţu, Panţîru, Miculescu, M. Tănasă, V. Toma, Edjouma, V. Gheorghe, G. Gogescu, Băluţă, Pădurariu, I. Ciobanu, Radaslavescu, D. Popa
  • Echipa de start a lui Anderlecht: Van Crombrugge - Amuzu, Ashimeru, Delcroix, Kana, N'Diaye, Raman, Stroeykens , Baouf, Engwanda, Monticelli.

Pe 5 iulie, de la ora 19:30, FCSB va înfrunta echipa lui Răzvan Lucescu, PAOK Salonic. Stagiul din Olanda se va încheia vineri, 7 iulie 2023.

Lotul FCSB-ului la reunire:

Portari: Andrei Vlad, Alexandru Maxim

Fundaşi: Valentin Creţu, Ovidiu Popescu, Joyskim Dawa, Denis Haruţ, Luca Ciobanu, Matei Manolache, Ricardo Pădurariu

Mijlocaşi: Adrian Şut, George Gogescu, Alexandru Băluţă, David Popa, Eduard Radaslavescu, Mihai Toma, Andrei Cordea, Laurenţiu Vlăsceanu, Valentin Gheorghe, Matei Tănasă

Atacanţi: Andrea Compagno, Luca Ilie

Antrenor: Elias Charalambous (confirmat)

Veniri: Siyabonga Ngezana (Kaizer Chiefs), Alexandru Băluţă (Academia Puşkaş), Damjan Djokovic (Al Raed)

Reveniri: Valentin Gheorghe (Ümraniyespor), Ovidiu Perianu (Chindia), Alexandru Musi (Poli Iaşi), Ovidiu Horşia (U Cluj).

Plecări: Iulian Cristea (Rapid), Răzvan Oaidă (Rapid), Sorin Şerban (Poli Iaşi), Ovidiu Perianu (U Cluj), Billel Omrani (liber), Joonas Tamm (liber), Boban.

Afla mai multe despre: fcsbanderlechtamicalgigi becali